Uluslarası Uzay İstasyonu'nda ortaya çıkan problem geçici olarak kontrol altına alındı.

Uluslarası Uzay İstasyonu’nun Soğutma Sistemi Bozuldu

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Uluslarası Uzay İstasyonu'nda ortaya çıkan problem geçici olarak kontrol altına alındı.

Uluslarası Uzay İstasyonu’nda ortaya çıkan problem geçici olarak kontrol altına alındı.

Yapılan açıklamalara göre mürettebatın durumu iyi. Sorunu onarmak için çalışmalar devam ediyor.

Uluslarası Uzay İstasyonu’nun soğutma sistemine ait önemli bir parça bozuldu. Bu haber kısa süreli bir panik yaşattıysa da durum kontrol altına alındı. Öte yandan sorun kısa sürede çözülememiş olsaydı, altı kişilik mürettebat, yörüngede kızarmadan önce Soyuz Kapsülü’ne atlayıp geri dönmeleri gerekiyordu.

Soğutma sisteminin hayati önem taşıyan parçalarından birinin bozulduğu NASA tarafından açıkladı. Yetkililer hem yeryüzünden hem de yörüngeden sorunu çözmek ve tamir etmek için çalışıyor. İstasyon şu an çalışır durumda. Ancak soğutma sisteminden tam randıman alınamıyor. NASA’nın açıklamasına göre bu sorun önemli; Ancak hayati sorun teşkil etmiyor.

Uluslarası Uzay İstasyonu üzerinde 4.000 m2‘den büyük güneş panelleri bulunuyor. Bu paneller 75 ila 90 kilowatt arasında enerji üretiyor. Elde edilen enerji, istasyon içerisindeki sistemleri çalıştırmaya yarıyor. Hayati önem taşıyan soğutma, havalandırma sistemlerinin yanı sıra deneylerin devamlılığını sağlayan laboratuvar ekipmanı ve bilgisayarlar da bu enerji sayesinde çalışıyor.

İstasyon içerisinde 2 soğutma sistemi bulunuyor: Loop-A ve Loop-B. Geçtiğimiz çarşamba günü, belirlenemeyen bir sebepten ötürü Loop-A sistemi bozuldu. Normal zamanda iki sistem eş güdümlü olarak çalışarak, birbirleri üzerinden yük alıyordu. Arızadan bu yana Loop-B tek başına çalışıyor. Loop-B’yi sürekli çalışır halde tutumak için Japon Kibo ve Avrupa Kolumbus Laboratuvarları gibi bilimsel ekipmanların enerjisi kesildi.

Uluslarası Uzay İstasyonu enerjisini devasa güneş panellerinden alıyor.

Uluslarası Uzay İstasyonu enerjisini devasa güneş panellerinden alıyor.

NASA, Loop-A sisteminin başına ne geldiğini anlamaya çalışıyor. İlk belirlemelere göre ortaya çıkan dengesiz ısı yüzünden, sistemin kontrol vanaları otomatik olarak kapandı. Tamirat için yeni yazılım yüklenmesi gerekebilir. Fiziksel tamirat için uzay yürüşü yapılabileceği söyleniyor.

Soğutma sistemi hatası NASA’nın kendisini hazırladığı problemlerden biriydi. Büyük 14 (Big 14) adı verilen bir program dahilinde, hayati önem taşıyan sistemlerin bozulmasına yönelik önceden hazırlanmış prosedürler bulunuyor. Daha önceden hazırlanmış prosedüre göre tamirat işlemi yaklaşık 2 hafta sürecek.

En kötü ihtimal Loop-A tamir edilene kadar Loop-B’nin de bozulması. Apollo 13 yolculuğu sırasında tıpatıp bir sorun yaşanmıştı. Mürettebat Ay yüzeyine inemeden Dünya’ya geri dönmek zorunda kalmıştı. Tabii şu an 70’lerin teknolojisinden bahsetmiyoruz. İki sistemin de bozulması durumunda mürettebatı yeterli süre idare edecek kadar yedek sistemler var. Büyük bir sorunda Soyuz Kapsülü ile güvenli bir şekilde yeryüzüne de dönebilirler.