Mare Imbrium, kırmızı çizgiler içerisinde kalan bölgeye verilen ad.

Çin Ay Yüzeyine İniş Yaptı!

In Haber by Özay Şen1 Comment

Çin Halk Cumhuriyeti, Ay'a iniş yapan 3. ülke oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti, Ay’a iniş yapan 3. ülke oldu.

Çin’in Ay Modülü, başarıyla Ay yüzeyine iniş yaptı!

Çin Halk Cumhuriyeti’nin uzay programının 2. aşaması olan Ay projesi başarıya ulaştı. Long March 3B Y-23 roketi ile yörüngeden ayrılan Chang’e 3 modülü Ay yüzeyine iniş yaptı.

Chang’e 3, içerisinde Jade Rabbit adı verilen bir Ay Gezgini taşıyor. Chang’e 3, Çin mitolojisindeki Ay Tanrıçası’nın ismi. Jade Rabbit ise tanrıçanın yanından ayırmadığı mitolojik tavşanının adı. Ay yüzeyindeki kraterlerin bir tavşana benzemesinden yola çıkarak, böyle bir mitolojik hikaye ortaya çıkarılmıştı. Chang’e 3, hikayede tavşanın kafasını oluşturan Mare Imbrium adı verilen bölgeye iniş yaptı.

Mare Imbrium, kırmızı çizgiler içerisinde kalan bölgeye verilen ad.

Mare Imbrium, kırmızı çizgiler içerisinde kalan bölgeye verilen ad.

Mare Imbrium, Sea of Rains yani Yağmurlar Denizi anlamına geliyor. Yaklaşık 3 ila 4 Milyar yıl önce buraya düşen meteorlardan dolayı bu isim verilmiş. Güneş Sistemi’ndeki en büyük kraterler Mare Imbrium’da bulunuyor. Chang’e ve Jade Rabbit, görevleri boyunca bu sahada araştırma yapacak. Mare Imbrium daha önce Sovyet gezginlerine ve ABD’li Astronotlara da ev sahipliği yapmıştı.

Modül 14 Aralık tarihinde yüzeye iniş yaptı. Yaptığı dakikadan bu yana neredeyse 4600 fotoğraf çekti. Tüm fotoğraflar henüz basına açıklanmadı. Ancak iniş sırasında çekilen fotoğraflar ve videolar tüm dünya basınına gönderildi.

Chang’e 3, Sovyet Rusya’nın 1976 yılında Ay’a gönderdiği Luna 24’ten bu yana gezegen yüzeyine inen ilk insan yapımı obje oldu. Projenin amacı ise gelecekte Ay yüzeyinden toplanabilmesi ihtimalinde olan kaynakları araştırmak. Chang’e 3 ve peşinden gönderilecek Chang’e 4’ün asıl görevi bu. Ay programının son aşamasında gönderilecek Chang’e 5 ise buradan Ay taşı örnekleri toplayarak, gezegenimize geri dönecek.

Çin bu projesi ile Sovyet Rusya ve ABD’den sonra Ay’a iniş yapan 3. ülke oldu. Birçoklarına göre Çin’in bu projesi bilimsel açıdan çok büyük önem taşıyor. Çünkü neredeyse yarım asırdır Ay hakkında eskisi kadar bilgi toplayamıyoruz. Belki de gelecek yıllarda burada kurulacak bir koloniye ön ayak olacak bir projeye şahitlik ediyoruz.

Öte yandan Çin’in ekonomik çıkarları da, bilim dünyasını şüpheye düşürüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Ay yüzeyine hiçbir bilimsel amaçla gitmediği, sadece gelecek yıllarda buradan kazanç sağlamayı planladığı düşünülüyor.

Soğuk Savaş dönemine ortaya çıkan ve bugüne kadar 15 ülkenin imza attığı Ay Anlaşmasına göre, Ay hiçbir ülkeye ait bölge değil. Tüm ulusların ortak çıkarları doğrultusunda kullanılabilecek bir bölge. Türkiye’nin de bu anlaşmada imzası bulunuyor. Çin bu anlaşmaya imza atmadı. Bu yüzden Çin’in Ay yüzeyi üzerinde yaptığı araştırmalar, Ay Anlaşmasına imza atan ülkeler tarafından yakından takip ediliyor.

Jade Rabbit’in Ay’ın gri topraklarına adım adım inişi:

http://youtu.be/ht4_hJBHejA