Rus Hackerlar 54 Milyon Türk Vatandaşının Kişisel Bilgilerini Çaldı

In Haber by Özay Şen4 Comments

Siber Saldırı

Rus hackerler, yılın son büyük saldırılarından birini gerçekleştirdi.

Henüz kimlikleri tespit edilemeyen, Rus kökenli bir hacker ekibi, 54 Milyon Türk vatandaşının kişisel bilgilerini çaldı. Bu da 90 Milyonluk ülkemizin neredeyse %70’ini oluşturuyor. Yani her 3 kişiden 2’sinin kişisel bilgisi başkalarının elinde.

Bu haber Türk medyasında olduğu kadar dünya medyasında da geniş yankı uyandırdı. KONDA Güvenlik Firması’nın açıklamasına göre, saldırganlar şu an adı açıklanmayan siyasi bir parti üzerinden bu bilgilere ulaşmış. İsimler, vatandaşlık numaraları ve adresler 2 saat içerisinde saldırganlar tarafından ele geçirilmiş.

İlk açıklamalara göre saldırganların, bilgileri bu kadar hızlı talan etmesinin sebebi, kişisel bilgilerin korunmamasından kaynaklanıyor. Yani ne bir firewall ne de bir antivirüs programı yüklü değilmiş.

Elde edilen bilgilerin seçmen kütüklerine ait olduğu belirlendi. Kişi bilgilerinin bu kadar ele geçirilmesi ise oldukça sinir bozucu. Hiçbir güvenlik önleminin alınmayışı, insanı şaşırtıyor.

Her geçen yıl siber-saldırılar daha da komplike olmaya başlamışken, kişisel bilgilerin tutulduğu bilgi merkezinin bu kadar güvenliksiz olması da oldukça trajikomik bir durum.