Anasayfa Makale Hackintosh İçin En İyi USB Wi-Fi Adaptörleri

Hackintosh İçin En İyi USB Wi-Fi Adaptörleri

ASUS USB-N13Hackintosh bilgisayarınız için en uygun USB Wi-Fi adaptörü seçmekte zorlanıyor musunuz? Bu rehberimiz tam size göre!

Hackintosh sistemlerde sıklıkla görülen sorunlardan biri Wi-Fi ile internete bağlanmak. Çoğu sisteme ek Wi-Fi adaptörü takviyesi yapmak gerekiyor. Bu adaptörler PCI veya USB formatında olabilir ancak PCI adaptörleri anakarta monte etmek gerektiğinden dolayı USB adaptörler daha kolay bir seçim olacaktır. Ancak kullanacağınız USB adaptörün Hackintosh uyumlu olması gerekmekte. Bu uyumluluk içinse yazımıza göz atabilirsiniz.

Neden USB Adaptör Tercih Edilmeli ?

PCI Express yerine USB adaptör seçmek için pek çok sebep var. Bunlardan en önemlilerinden biri fiyat durumu. Hackintosh uyumlu PCI adaptörler, USB adaptörlere göre daha pahalı. Üstelik anakart montajı da uğraşılması gereken başka bir konu. Fiyat faktörünün dışında USB adaptörlerin çoğu Hackintosh desteği sağlarken, çok az PCI adaptörü Hackintosh desteği sağlamakta. USB’nin PCI’ya göre bazı dezavantajları da mevcut. Örneğin işletim sistemi büyük bir güncelleme aldığında Wi-Fi sürücüsünün güncellemesini beklemek zorundasınız. Öte yandan adaptörü çalıştırmak için üçüncü parti araçlar kullanıldığı için Hackintosh sistemi her çalıştırdığınızda Wi-Fi aracını sıfırdan başlatmanız gerekecektir.

 USB-Mac Uyumluluğu

USB Wi-Fi adaptörlerinin çoğu Mac OS X destekli olmasına rağmen adaptörünüzü kontrol etmenizde fayda var. Bu işlem için adaptörün chipset modelini bilmeniz gerekmekte. Adaptörünüzün chipset modelini wikidevi.com adresinden öğrenebilirsiniz. Arama ekranına modeli girmeniz yeterli. Eğer adaptörün chipset’i aşağıdaki listede mevcutsa, yüksek ihtimalle Hackintosh sisteminizde düzgün çalışacaktır.

Realtek

  • RTL8188SU
  • RTL8188CUS
  • RTL8188RU
  • RTL8192CU
  • RTL8191SU
  • RTL8192SU

Ralink

  • RT2800 serisi
  • RT3000 serisi
  • RT5000 serisi

Realtek sürücülerini buradan, Ralink sürücülerini buradan indirebilirsiniz. Sürücüleri yükledikten sonra Hackintosh sisteminize Wi-Fi programı yüklenecektir. Sistem her çalıştırıldığında Wi-Fi programını çalıştırıp internete bağlanabilirsiniz.

Bazı Uyumlu USB Adaptörler

Model
Chipset: Realtek RTL8191SU Sürücü: Rosewill
BELKIN F5D8053 N (v6) Chipset: Realtek RTL8188CUS Sürücü: Realtek
D-Link DWA-131 Chipset: Realtek RTL8192SU Sürücü: Realtek
ASUS USB-N13 (A1) Chipset: Ralink RT2870 Sürücü: Mediatek
TRENDnet TEW-648UB Chipset: Realtek RTL8188SU Sürücü: TRENDnet
EDUP EP-N8508 Chipset: Realtek RTL8188CUS Sürücü: Realtek