Avegant Glyph Gerçekliği Gözünüzün İçine Sokacak!

In Teknoloji by Özay ŞenLeave a Comment

Avegant Glyph

Avegant Glyph adı verilen 3D başlık sayesinde, görüntüler retinanız içine yansıtılacak!

Oculus Rift ile beraber, teknolojide yeni bir sayfa açıldı. Bundan 10 yıl önce piyasaya sürülen dev teknolojik gözlükler sayesinde oyunları, filmleri olarak görebiliyorduk. O gözlükler yıllar içerisinde piyasadan kayboldu. Ancak piyasadaki yeniden yükselişlerini gözardı edemeyiz.

KickStarter ile inanılmaz bir destek toplayan Oculus Rift bunun en güzel örneği. Oculus Rift’in yarattığı etki Gabe Newell ve John Carmack gibi oyun dünyasının ünlü isimlerinin de dikkatini çekti. Valve, bugün birçok oyunu için Oculus Rift desteği vermeye çabalıyor. Başa takılan bu aparat için yeni oyunlar dizayn ediliyor. Tabii Oculus Rift’in piyasada tek olmayacağı aşikardı.

Avegant firması tarafından Glyph adıyla tanıtılan prototip, benzerlerinden daha farklı bir yapıyla çalışıyor. Oculus Rift ve Sony HMZ-T3W gibi cihazlarda, gözlüğün içerisindeki ekranlar vasıtasıyla görüntü aktarılıyor. Glyph ise görüntüyü birebir retina içerisine yansıtıyor.

Virtual Retinal Display – Sanal Retina Görüntüsü (VRD) adı verilen teknoloji sayesinde gözlük içerisindeki projektörler, retina içerisine görüntüyü yansıtıyor. Yani görüntüyü bir ekrandan izlemiyorsunuz. Hepsi kullanıcının gözünün içinde bitiyor. Bu yüzden gerçeklik en üst seviyeye taşınıyor.

Avegant Glyph 2

Bu teknolojik yapıyla Glyph alanında tek ve öncü cihaz olarak ön plana çıkıyor. Ne Oculus Rift ne de Google Glass aynı etkiyi yaratabiliyor. Kullanıcının gözünün içerisinde 1280×800 çözünürlükte görüntü kalitesi aktarılıyor.

Glyph, sadece görüntü değil, yüksek kalite kulaklıklara da sahip. 40mm kulaklıklar sayesinde görüntü ile birlikte aktarılan sesin de gerçekliği en üst düzeye çıkarılıyor. Oldukça temiz bir şekilde gelen ses sayesinde, kullanıcılar kendilerini gerçek dünyadan bile dışlayabilir.

Cihazın 500 Dolar civarında bir fiyatı olacağı söyleniyor. KickStarter projesinin 2014 yılının başında başlatılacağı öğrenildi. Henüz prototip aşamasında olduğu için donanımsal ve yazılımsal açıdan değişiklik gösterebileceği de belirtiliyor. Pazarda nasıl bir talep toplar bilinmez ama gösterdiği teknolojik yapıyla şimdiden gözleri doldurdu.