Elektronikte Kredi Kartı Bilmecesi

In Haber by Berker Güngör1 Comment

kredi_kartı

Bilgisayar ve telefon satışları yeni düzenlemelere dahil olacak mı, bu sorunun cevabını kimse bilmiyor!

Uzun süredir üzerinde tartışılan ve bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeler, kredi kartı kullanımına önemli sınırlamalar getiriyor. Buna göre, artık kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıt gibi sektörlerde kredi kartına taksitle satış yapılması söz konusu olmayacak, kredi kartından sadece tek çekimle satış yapılabilecek.

Öte yandan, mobilya, beyaz eşya, araç kiralama ve tatil gibi sektörler de dahil olmak üzere, hiç bir mal ve hizmet alımında kredi kartıyla yapılan ödemelere uygulanabilen taksit sayısı dokuzu geçemeyecek. Araç kredilerinde ise, yüzde otuz peşinatı bulunmayan kredi kullanamayacak. Yeni düzenlemeler 2 Şubat 2014 tarihi itibariyle uygulamaya konacak, yani bu yeni sınırlamalara takılmadan alışveriş edebilmek için bir aylık bir süre daha var.

Ancak bu yeni düzenlemelerin elektronik pazarında tam olarak neleri kapsadığı konusuna henüz ne BDDK’dan, ne de hükümetten kesin bir açıklama getirilmiş değil. Bir BDDK yetkilisinin bilgisayar ve telefonların da artık taksitle satılamayacağını söylemesine rağmen, başbakan yardımcısı Ali Babacan daha farklı bir açıklama yaptı. Babacan, telekomünikasyonda taksitlendirmenin kaldırılmasının sadece kontörlü satışları kapsadığını, elektronikte ise taksitlendirmenin diğer sektörler gibi 9 ay ile sınırlı olacağını söyledi.

İki farklı makamdan gelen iki farklı açıklama, tüketicinin aklını daha da karıştırdı. BDDK bu konuda yapılacak son ve kesin açıklamanın 3 Ocak’ta geleceğini bildirmekle yetindi. Buna mazeret olarak ise ilgili kişilerin yılbaşı nedeniyle yerlerinde bulunmamaları gösterildi. Ancak tahminimiz odur ki, bu konu henüz bir kesinliğe kavuşturulmamış ve Cuma gününe kadar üzerinde çalışılacak. Bilgisayar ve cep telefonu gibi ürünlerde kredi kartına taksit olup olmayacağı da ancak o gün kesinlik kazanacak. Sektördeki tahminler elektronikte kredi kartına taksitlendirmenin kaldırılmayacağı yönünde, çünkü bu uygulama sektörün tamamen çökmesine sebep olacaktır. Ekonominin gittikçe daha da zorlanmaya başladığı şu günlerde, hükümetin milyarlarca dolarlık bir sektörü kendi elleriyle öldürmesi düşünülemez.