Anasayfa Makale YUMI ile Multiboot USB Bellek Hazırlama

YUMI ile Multiboot USB Bellek Hazırlama

yumi logo

Bu rehberimizde sizlere YUMI ile nasıl kolayca Multiboot USB belleğin hazırlanabileceğini anlatıyoruz.

Eğer daha önceden USB bellek ile sistem kurmuş bir kullanıcıysanız, normal koşullarda tek bir işletim sisteminin bütün USB belleği kurulum için işgal ettiğini bilirsiniz. Aynı bilgisayara USB ile birden fazla işletim sistemi kurmak için tek USB’den fazlası gerekmekte. Ancak YUMI adlı kullanışlı küçük bir program, USB belleğinizi ağzına kadar kullanmanıza olanak sağlıyor.

YUMI, sahip olduğunuz standart USB belleği multiboot belleğe dönüştürüyor. Bu sayede aynı bellek içerisinde birden fazla işletim sisteminin kurulum imajı veya kurtarma diskleri barındırılabiliyor. Üstelik YUMI, belleğe yüklenen imajlar arasında kolayca geçiş yapabilmek için kişiselleştirilebilir bir menü seçeneği de sunuyor. Aşağıda anlatacağımız bilgiler ile siz de kendi multiboot belleğinizi oluşturabilir ve zevkinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

YUMI İle Multiboot Bellek Hazırlama

YUMI ile multiboot bellek hazırlamak oldukça basit. Öncelikle bu adresten YUMI programını indirin ve çalıştırın. Windows uyarı verebilir. Uyarıyı atlayın ve lisans sözleşmesini kabul edin.

yumi kurulum

YUMI sizden kullanacağınız USB belleği seçmenizi isteyecektir. Belleği seçin ve Format Drive kutucuğunu onaylayın. Bu işlem belleğin uygun formata dönüştürülmesi için gereklidir. Ardından kurulum yapmak istediğiniz işletim sistemini seçin. YUMI genelde Linux kurulumu için kullanıldığı için Windows sürümler Other OS/Tools bölümünde bulunmakta. Seçiminizi yaptıktan sonra program sizden imaj dosyasını isteyecektir. Browse tuşuyla imajı seçin. Eğer yazı yeşile döndüyse sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsiniz demektir.

yumi işletim sistemi

Diskinizin formatlanacağına ve içindeki bütün verilerin silineceğine dair bir uyarı mesajı gelecektir. Onaylayın ve devam edin.

yumi uyarı

YUMI kuruluma başlayacaktır. Kurulum bitmesini bekleyin. Dosya yazma hızınıza göre bu süre 30 dakikaya kadar uzayabiliyor.

yumi kurulum ekranı

Kurulum bittikten sonra YUMI size başka bir imaj dosyası kurup kurmayacağınızı soracaktır. Biz multiboot belleğimize bir de kurtarma diski imajı kuracağımız için Evet dedik.

yumi diğer imaj

İlk ekran tekrar karşımıza çıktı. Biz AVG kurtarma diski oluşturmak için listeden AVG Rescue CD’yi seçtik ve imaj yolunu belirledik. Kurtarma diskleri veya sistem araçları daha ufak boyutlu olduğundan dolayı kurulum daha kısa sürecektir. Burada diski formatlama seçeneğini seçmiyoruz.

yumi antivirüs kurulum

Kurulum bittikten sonra YUMI’den çıkıyoruz. Bu işlemler bize gerekli multiboot belleği oluşturmak için yeterlidir. Bu aşamadan sonra sisteminizi USB belleğiniz ile boot edip multiboot ekranına ulaşabilirsiniz.

Multiboot Menüsünü Kişiselleştirme

Yukarıdaki adımlar sonucu multiboot belleğimizi kullanıma hazır hale getirdik. Ancak kişiselleştirmek için fazladan birkaç yeri daha kurcalamamız gerekiyor. Öncelikle YUMI’nin kendi sağladığı multiboot arka planını değiştirmek isteyebilirsiniz zira oldukça çirkin duruyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Oluşturduğunuz multiboot belleğin dizinine girin. Multiboot klasörünü açın.
 • Her ihtimale karşı yumi.png dosyasının yedeğini alın.
 • Arka plan olarak kullanmak istediğiniz görseli herhangi bir görsel düzenleme programıyla veya en basitinden Paint ile 640×480 çözünürlüğüne getirin. Görseli .png formatında “yumi” adı ile kaydedin.
 • Oluşturduğunuz görseli multiboot klasörüne kopyalayın.

Bu aşamalar sonucunda oluşturduğunuz yeni görsel, multiboot ekranında arkaplan görseli olarak kullanılacaktır. Örneğin bizim oluşturduğumuz arka plan şu şekilde görünmekte.

multiboot menu

Metinleri Düzenleme

YUMI tarafından oluşturulan multiboot menüsü doğal olarak İngilizce dilinde. Her ne kadar yazılar basit seviyede olsa da, bu yazıları Türkçeleştirmek mümkün.

Ana Menüyü Türkçeleştirme

 • multiboot klasöründeki syslinux.cfg dosyasını Not Defteri ile açın.
 • “label” ve “menu label” yazılarının karşısındaki yazıları Türkçeye çevirin. Örneğin “Other OS and Tools” yerine “Diğer İşletim Sistemleri Ve Araçlar” yazabilirsiniz.
 • Eğer belleğe birden fazla kurulum yaptıysanız birden fazla “label” ve “menu label” değeri olacaktır. Her birini Türkçesi ile değiştirin.
 • Kaydedin ve çıkın.

Düzenleme işlemi oldukça basit. Bizim düzenlediğimiz syslinux.cfg dosyasını örnek olarak alabilirsiniz.

syslinux

Alt Menüleri Türkçeleştirme 

Not Defteri ile yapacağınız ufak birkaç değişiklik, multiboot alt menülerini de Türkçe kullanmanıza imkan sağlayacaktır. Bu düzenlemeler için multiboot içindeki “menu” klasörüne girmeniz gerekmekte. Bu klasör içerisinde kurduğunuz imajların alt menülerini Türkçeleştirmek mümkün.

yumi duzenleme

 • multiboot>menu klasörüne girin.
 • Düzenlemek istediğiniz .cfg dosyasını Not Defteri ile açın. Kurtarma diskleri “antivirus” Windows sürümleri ise “other” olarak geçmekte.
 • MENU TITLE sekmesinin karşısındaki İngilizce yazıları Türkçe olarak çevirebilirsiniz.
 • Ayrıca LABEL sekmesinin karşısındaki “Back to Main Menu” yazısını “Ana Menuye Don” olarak çevirmek de mümkün. Örnek olarak bizim düzenlediğimiz other.cfg dosyasına bakabilirsiniz.

other

Bu işlem sonrasında “Diğer İşletim Sistemleri Ve Araçlar” bölümü şu şekilde görünecektir:

multiboot windows

Benzer bir işlemi “antivirüs” dosyasında yaparsanız, “Antivirüs Araçları” şu şekilde görüncektir.

multiboot antivirüs

Yaşayacağınız herhangi bir problem için sitemizin Forum bölümünde sorularınızı yanıtlayabiliriz.

Bilgisayar mühendisi adayı, iflah olmaz Tolkien hayranı. Yazmaya LEVEL'da başladı, Technopat'ta devam ediyor.