Intel, RealSense ve Nuance Dragon Assistant’ı Tanıttı

In Haber by Özay Şen1 Comment

Krzanich

Intel CES 2014’te, tüm cihazlara sezgisel hareket etme yeteneği katan Intel RealSense teknolojisini ve sesle idare edilebilen kişisel asistan Nuance Dragon Assistant’ı tanıttı.

  • Intel, 2’si 1 Arada bilgisayarlardan tabletlere, Ultrabook, dizüstü ve Hepsi Bir Arada bilgisayarlara kadar tüm mobil cihazlara sezgisel hareket etme yeteneği katarak insan gibi görmelerini ve duymalarını sağlayan yeni Intel RealSense teknolojisini duyurdu.
  • Intel RealSense Teknolojisi adlı yeni donanım ve yazılım ürün portföyünün ilk üyeleri, insan gözü gibi gören ve algılayan Intel RealSense 3D kamera ve sesle idare edilebilen yeni nesil kişisel asistan “Nuance Dragon Assistant” oldu.
  • 3D Systems, Autodesk, DreamWorks, Metaio, Microsoft Skype ve Lync, Scholastic, Tencent gibi pek çok firmayla yapılan işbirlikleri ile Intel RealSense deneyimi hayata geçecek.

Intel, CES 2014’te iş ortakları ile birlikte Intel tabanlı cihazlar için insan gibi sezerek hareket etme olanağı sunan “Intel RealSense teknolojisi” adlı yeni ürün grubunu duyurdu. Yeni ürün grubunun ilk ürünlerinden biri cihazların, derinliği insan gözü gibi “görmesine” olanak tanıyan Intel RealSense 3D kamera oldu. Intel RealSense 3D kamera, dünyanın ilk ve en küçük bütünleşik 3D derinlik ve 2D kamera modülü olma özelliğini taşıyor.

İnsanlar gibi gören cihazlar

İlk Intel RealSense 3D kamera, sınıfının en iyisi derinlik sensörü ve full 1080p renkli kameradan oluşuyor. Kamera, parmak hareketlerini sezerek jest ve mimikleri eksiksiz tanıyabiliyor, hareket ve duyguları anlayabiliyor. Ön ve arka planları tanıması, cihazın kontrolünü, etkileşimli artırılmış gerçeklik sunmasını, cisimleri 3 boyutlu olarak taramasını sağlıyor.

CES’te Dell, Lenovo ve Asus’un bütünleşik kamerayla gelen 7 farklı modeli sergilendi. Intel yeni RealSense 3D kamera’nın, 2014’ün ikinci yarısında Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo ve NEC tarafından pazara sunulacak olan 2’si 1 Arada bilgisayarlarda, Ultrabook, dizüstü bilgisayar ve Hepsi Bir Arada bilgisayarlarda dahili olarak geleceğini açıkladı.

Intel’in Microsoft ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle Skype ve Lync’te RealSense 3D kamera ile görüntülü arama ve video konferansı bugüne kadarki en gerçekçi ve 3 boyutlu hale geliyor. 3D kamera, görüntülü arama sırasında kullanıcıya arka planı kontrol etme ve kaldırma, böylece arayanı çevresindeki görüntüden bağımsız tek başına gösterme olanağı sunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar arka planlarını değiştirebiliyor, bir sunum paylaşmak için tamamen kaldırabiliyor ya da video konferans sırasında karşılıklı bir film veya maç izleyebiliyorlar.

Mimik, ses ve dokunuşların, çocukları oyun yoluyla eğitime çok daha aktif katılmaya teşvik edeceğine inanan Intel, “Eğlenerek öğrenme” (Edutainment) alanında Scholastic adlı global çocuk yayıncılık eğitim ve medya şirketi ile işbirliği gerçekleştirdi. Işbirliği kapsamında iki şirket, Scholastic’in dünyaca ünlü iki oyunu için çocukların el ve kol hareketlerini kullanarak, konuşarak ve dokunarak oyuna daha fazla dahil olmalarını sağlayacak etkileşimli deneyimler tasarlayacak.

3D Systems (3DS) ile yapılan işbirliği kapsamında da 3 boyutlu tarama ve baskı özelliklerini son kullanıcılara sunmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. 2014’ün ikinci yarısında 3DS, Intel RealSense 3D kameraya sahip cihazlar üzerinde tüketicilere yönelik Sense adlı tarama, düzenleme ve baskı yazılım uygulamalarını sunacak.

Herkesin bir kişisel asistanı olacak

Intel, bilgisayarın kullanıcıyı “duyma” yetisini de, yeni nesil Nuance Dragon Assistant ile bir adım öteye taşıyor. Yeni Dragon Assistant, popüler web siteleri ve uygulamalarla birlikte çalışan bir kişisel asistan. Kullanıcılar uygulamayla birlikte gelen karakterlerden birini seçerek Intel tabanlı cihazlarda soru ve ihtiyaçları için bu asistanla diyalog kurabiliyorlar. Sadece konuşarak müzik çalmasını, sorularına yanıt vermesini, içerik bulmasını ya da kendilerini arkadaşlarına bağlamasını isteyebiliyorlar. Dragon Assistant takvim kontrollerini yapabiliyor, harita ve yol tarifleri konusunda destek verebiliyor, kullanıcı için uçak bileti bulabiliyor ya da istediği restorana rezervasyon yaptırabiliyor. Dragon Assistant sayesinde kullanıcılar çevrimdışıyken de cihazlarını kontrol edebiliyor, notlar aldırabiliyorlar.

Halihazırda Acer, Dell, HP ve Lenovo’nun 2’si 1 Arada, Ultrabook, dizüstü bilgisayar ve Hepsi Bir Arada cihazlarında bütünleşik olarak gelen Dragon Assistant, 2014’ün ilk aylarında Asus ve Toshiba’nın cihazlarına ve Lenovo’nun tabletlerine de dahil edilecek.

CES 2014’te konuşan Intel Başkan Yardımcısı ve Sezgisel Bilgiişlem Grubu Genel Müdürü Mooly Eden, “insanlar yüzyıllardır, cihazları kendi isteklerini yerine getirsin diye yeni diller, teknikler ve komutlar öğrenmek durumunda kaldı. Intel RealSense teknolojisi ile amacımız, bu durumu tersine çevirmek ve cihazlarımızı bizim hareketlerimizi öğrenir ve bizi anlar hale getirmek. Cihazları insan mimik ve jestlerini tanıyan teknolojilerle donatarak eğitim, iletişim ve oyun gibi gündelik deneyimlerimizi dönüştürüyoruz. Intel RealSense teknolojisi, yeni 3 boyutlu deneyimler getirecek. Artırılmış gerçeklik, 3 boyutlu oyunlar, 3 boyutlu görüntü yakalama ve paylaşma gibi özellikler sayesinde kullanıcılar video konferans görüşmeleri, eğitim ve eğlenerek öğrenme gibi alanlarda çok daha canlı deneyimler yaşayabilecek” dedi.