5,000 Dolara Power Armor!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

panasonic-exoskeleton

5,000 dolara Aliens filminde kullanılana benzer bir dış iskelet almak ister misiniz?

Bilim ve bilim-kurgu ile ilgilenen hemen herkesin aklından illa ki giyeni yenilmez kılan bir zırha sahip olma fikri geçmiştir. Iron Man filmleriyle de iyice gündeme oturan bu zırh meselesi, okurlarımızın da bildiği üzere pek yeni değildir. Ne var ki bu teknolojinin gerçek anlamda geliştirilmesi yirminci yüzyılın ikinci yarısında mümkün olabilmişti. Fakat yüksek maliyetler, insan hayatını çok kolaylaştırabilecek bu “giyilebilir dozerlerin” günlük yaşama girmesini önledi.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl bu açıdan önemli gelişmelere sahne oluyor. Halen piyasada seri üretimde bulunan pek çok “dış iskelet” modeli var, ancak fiyatları genellikle lüks bir otomobilden ucuz değil. Panasonic ise önümüzdeki yıl bu durumu kökten değiştirecek bir adım atmaya hazırlanıyor. Panasonic firmasının bir alt kuruluşu olan Activelink tarafından geliştirilen ve yukarıda resmini gördüğünüz giyilebilir dış iskelet, 2015 yılından itibaren seri üretime girecek. İlk başlarda yılda 1,000 adet üretileceği tahmin edilen bu iskeletin çok ilginç özellikleri var.

Iron Man zırhından ziyade, Aliens filminde Ripley tarafından kullanılan ayaklı dozere benzeyen bir yapısı olan bu model, lityum-iyon batarya paketi sayesinde saatlerce serbest hareket edebiliyor. Saatte 8 kilometre hızla yürüyebilen iskelet, kullanıcının 100 kiloya varan yükleri rahatça kaldırmasına imkan tanıyor. İskeletin elleri de modüler tasarlanmış, kavrayıcı kıskaçlar çıkarılıp yerine matkap ya da beton kırıcı gibi araçlar da takılabiliyor. Ayrıca üzerine çok yüksek koruma sağlayan ve nispeten çok daha ağır olan radyasyon koruma kıyafetleri geçirmek mümkün.

Panasonic bu yeni modelin özellikle ağır endüstri şirketlerinde ve felaketlere müdahale eden devlet kurumlarında hayli ilgi göreceğini hesaplıyor. Fiyatını düşünürsek bu şaşırtıcı olmaz, firma bu modelin temel versiyonunu 500,000 yen, yani yaklaşık 5,000 dolar gibi bir fiyatla satışa çıkarmayı planlıyor. Tabii bu Japonya fiyatı olacak ve dışarıya ihraç edildiğinde üzerine gümrük vergisi binecektir. Ancak yine de bu fiyata, üstelik modifiye edilmeye hayli müsait görünen bir dış iskelet piyasaya çıktığında, tek müşterinin şirketler olmayacağı gayet açık!