AMD A10-6790K’nın Karşılaştırmalı Grafik Performansı

In İncelemeler by Haluk Sekendiz5 Comments

Masaüstü sistemlerde en performanslı dahili grafik arabirimine sahip AMD A serisinden A10-6790K’nın grafik performansını, Intel Haswell serisiyle karşılaştırıyoruz. 

amd-apu

Bu incelemede; saf işlemci performansı adına AMD’nin orta/üst ve üst/orta seviye işlemcilerinden daha iyi bir eğri çizen Intel’in Haswell mimarisinin orta/üst seviye oyuncusu i5-4670K ile, AMD’nin geçen yılın Kasım ayında duyurduğu Fusion temelli üçüncü nesil APU’lardan A10-6790K’nın grafik performanslarını karşılaştıracağız.

Bilgileri biraz tazeleyecek olursak; 2012 yılı ortalarına doğru, grafik arabirimi ve işlemci gücü iyileştirilmiş Fusion mimarisinin 2. nesli Trinity kod adlı işlemcilerle tanışmıştık. Daha iyi grafik performansı ve işlemci mimarisinde yapılan değişiklilerle daha yüksek işlem gücüyle ikinci nesil Fusion temelli Trinity versiyonlar, giriş seviyesi oyun, harici ekran kartından bağımsız çalışan ofis/HTPC sistemler için fiyat/performans bağlamında çok sayıda kullanıcının ilk tercihi oldular.

2013 Mayıs ayında ise AMD, ikinci nesil APU’ların işlemci ve grafik arabirimlerini yeniden elden geçirerek 3. nesil APU’ları piyasaya sürdü. Bu modeller, şu an hala masaüstünde en fazla iyi performansı sergileyen dahili grafik arabirimlerine sahipler.

Bu incelemenin ana konusu olan A10-6790K, temel olarak üst modeli olan A10-6800K ile birebir aynı fiziksel özelliklere sahip. Aralarındaki tek fark; A10-6790K’nın 100MHz’lik düşük CPU frekansı.

A10-6790K, 1.3 milyar transistör sayısı, 246 mm2 yüzey alanı ve 32nm üretim teknolojisine sahip bir APU. Konuya yabancı olanlar için APU tanımlaması biraz açalım; AMD, grafik yongası barındıran işlemcilerini APU olarak adlandırıyor. Açılımı “Accelerated Processing Unit”; yani Hızlandırılmış İşlem Birimi. Bu, CPU (Central Processing Unit-Merkezi İşlem Birimi) ve GPU (Graphics Processing Unit-Grafik İşlem Birimi) olarak kullandığımız iki kavramın birleştirilmiş hali.

4 çekirdekli A10-6790K’da çekirdek başına 64KB + 64KB L1 ön bellek ve 4 MB L2 önbellek bulunuyor. Paylaşımlı L3 ön bellek, Trinity’de olduğu gibi Richland serisine de dahil edilmemiş. Yeni nesil AVX, AVX 1.1, FMA3 ve AES komut setleri Richland’ın tüm modellerinde yer alıyor. AES komut seti; özellikle sıkıştırma işlemlerinde büyük avantaj sağlayan bir detay. “K” serisi olan A10-6790K’da çarpan kilidi açık ve rahat bir şekilde hızaşırtma yapabiliyorsunuz. Güç tüketimini (TDP değerini) azaltan girişimlerden biri de, otomatik CPU ve GPU hız kontrolü. Turbo Core, ilk nesil Llano platfomunda sadece CPU’ya özgüydü. Trinity ve Richland’da grafik ağırlıklı çalışma sırasında CPU hızının artması gerekmiyorsa TDP aralığını dolduracak biçimde GPU hızı yukarı çekiliyor. A10-6790K’da çekirdek hızı 4GHz’den Turbo Core ile 4.3GHz’e kadar çıkıyor.

AMD A10-6790K (11)

APU’nun grafik bacağında ise Radeon HD 8670D var. 384 adet akış işlemcisi yada AMD’nin tanımladığı gibi “Radeon çekirdeğine” sahip grafik arabiriminde GPU 844MHz, 512MB sığalı bellekler 800MHz hızında çalışıyor. Bellek bantgenişliği ise 128 bit. Teknik özelliklerinin yanında HD 8670D; otomatik video işleme özelliği sayesinde video izlenirken sistem görüntü kalitesini otomatik olarak iyileştiren Perfect Picture HD, GPU gücü gerektiren herhangi bir uygulama veya web sitesine girildiğinde yada çevirimiçi videolar izlenildiği zamanlarda bant genişliğinin otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan Quickstream, donanım bazlı kodlama özelliği olan Video Converter, sorunlu videoların kararlılığını arttıran Steady Video ve çoklu monitör kullanımı olan EyeInfinity gibi AMD temelli pek çok özellikle birlikte geliyor.

AMD A10-6790K (12)

A10-6790K’nın genel durumu bu şekilde. Bir sonraki sayfadaki testlerde, ağırlıklı olarak HD 4600’le, APUnun dahili grafik arabirimi olan HD 8670D’nin performanslarına göz atıyoruz.