Anasayfa Haber Google Nest Labs’ı Satın Alıyor!

Google Nest Labs’ı Satın Alıyor!

Nest Labs Logo

Google, Nest Labs için 3.2 Milyar Dolar ödeyecek. Peki bunun arkasında yatan gerçek sebep ne?

Google’ın teknoloji konusundaki tutkusunu, sanıyoruz ki hiç bir firma geçemez. Arama motoru olarak iş hayatına atılan firma, akıllı telefonlar, kendi kendini süren arabalar, robotlar, hatta havacılık alanına kadar geniş bir ürün yelpazesine ulaştı. Bu yelpaze daha da büyüyecek gibi gözüküyor.

Google, Nest Labs adlı firmayı satın almak için 3.2 Milyar Dolar’ı gözden çıkardı. Nest Labs, internete bağlanabilen ev eşyaları üreten bir firma. Bu sayede ev sahibi, akıllı telefonu sayesinde, cihazları uzaktan kullanabiliyor. Nest Labs’ın en ilgi çeken iki ürünü termostat ve duman dedektörü. Google’ın bu firmayı satın alması, elbette herkesi şaşkınlığa uğrattı. Çünkü termostat ve duman alarmı üretmek için bir başka firmaya ihtiyaçları yok. Ancak bu teknoloji endüstrisindeki savaşta, yeni bir cephe açacak.

Mobil cihazların yükselişe geçtiği bir dönemde, bu tarz cihazların kullanımı gittikçe artacak. Yani insanlar evlerinden uzaktayken, akıllı telefonları üzerinden termostat ayarlarıyla oynayabilecek ya da evde yangın çıkıp çıkmadığını kontrol edebilecek. Bu sadece bir başlangıç. Daha birçok cihazı uzaktan kullanabileceğiz.

Isı ve harekete duyarlı, Nest Labs tarafından geliştirilen Duman Dedektörü
Isı ve harekete duyarlı, Nest Labs tarafından geliştirilen Duman Dedektörü

Google bu hamlesiyle, diğer firmaların bir adım önünde olacak. Uzun lafın kısası, Google Jetgiller çizgi film serisinde gördüğümüz cihazları hayatımıza, ilerleyen yıllarda sokmayı başaracak. Ev eşyalarının büyük bir kısmı internete bağlı olacak. Buzdolapları, televizyonlar, kapı kilitleri, garaj kapıları yani aklınıza gelebilecek herşey. Bunların hepsini de tek bir kumandayla, yani akıllı telefonunuzla kullandığınızı hayal edin. Artık bunlar hayal olmayacak.

Google’ın dışında Intel ve Cisco Systems firmalarının da bu pazarda yer edinme çalışmaları var. Dünya’nın ileri gelen GSM operatörlerinden AT&T, araç gereç üreticileri Honeywell ve GE gibi firmalarda ev güvenlik sistemleri üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Ancak bu yarış süslü uygulamalar ve araç gereçler satmaktan ibaret değil.

Bu yarışta, hangi firma kullanıcıların evine ilk önce girerse, o daha büyük paya sahip olacak. Google hali hazırda, geliştirdiği birçok yazılım ve teknoloji ile ev kullanımına uygunluğunu kanıtladı. Bir de uzaktan kontrol edilebilen, ev eşyalarıyla ortaya çıktığında, müşterilerin vazgeçemeyeceği bir firma olacak. Çünkü bahsettiğimiz gibi, Google çoktan insanların evine girdi. Tüm ekosisteminin bir araya toplanması sonucunda, Google markası en çok talep edilen ürünler arasında başı çekecek.

Google, Snowden belgelerine ilişkin NSA skandalının ardından, kullanıcıları karşısında zor durumda kalmıştı. Teknoloji devi bu kötü yaftalamayı ortadan kaldırmak için canla başla çalışıyor. Nest Labs’ı satın almasının arkasındaki ana sebeplerden biri de bu. Kullanıcılarına güvenebilecekleri bir ürün gamı sunacaklar. Hem de firma üzerindeki kara bulutları dağıtmış olacaklar.

Google, kim ne derse desin, son yıllarda teknoloji adına yaptığı çalışmalarla ne kadar başarılı bir grafik çizdiğini kanıtlıyor. Çok uzun yıllar daha aramızda olacak gibi gözüküyor.