LG Smart TV’lere webOS Desteği Geldi!

In Haber by Özay Şen4 Comments

LG webOS

LG’nin yeni platformu webOS, Smart TV kullanımına yeni bir boyut getirecek.

LG Electronics, CES 2014 Fuarı’nda en yeni Smart TV platformunu tüketicisiyle buluşturdu. Geçtiğimiz yılın Mart ayında HP’den satın alınan webOS, yeniden yapılandırılarak LG’nin yeni Smart TV platformu olarak kullanıcılara sunuluyor. Yeni işletim sistemi akıcı ve çok eğlenceli bir kullanıcı ara yüzüne olanak tanıyor. Diğer yandan bu yeni platform geliştiricilere yeni uygulamalar sunması ve LG Smart TV’lerin diğer cihazlarla uyumluluğu açısından son derece kolay bir kullanıma sahip.

“LG Smart TV’ler için geliştirilen webOS’u CES Fuarı 2014’te tanıttığımız için çok heyecanlıyız” diyen LG Electronics Ev Eğlencesi TV bölüm şefi ve Başkan Yardımcısı In-kyu Lee sözlerini şöyle sürdürdü: “webOS’un en güzel yanı, kullanımının çok kolay olması ve kişiye özgürlük sağlaması. Biz LG olarak tüketicilerimizin keyifli deneyimler yaşayacağına inanıyoruz.”

Kullanım kolaylığı ve rahat bağlantı olanağı

2014 yılında tüm LG Smart TV’lerin yüzde 70’ine uygulanacak olan webOS Smart TV kullanımını kolaylaştırıyor. Kullanıcı webOS’u ilk defa açtığında, ekranda BeanBird adında bir animasyon karakteri beliriyor ve tüm kurulum aşamasında kullanıcıya yardımcı oluyor. İzleyicinin tek yapması gereken Sihirli Kumanda’yı hareket ettirmek veya OK tuşuna basmak. webOS aynı zamanda harici bir cihazın TV’ye bağlandığını hemen algılıyor ve bu cihazla ilgili özel ayarları ekrana çıkarıyor.

Anında erişim ve kolay içerik aktarımı

Ekranın alt kısmında bulunan soldan sağa kaydırılabilir yeni kısayol menüsü webOS’un en dikkat çekici özelliklerinden. Kısayol menüsü, Smart TV içeriği ve diğer harici cihazlar arası geçişi kolay hale getirirmesinin yanı sıra bir içeriği indirirken aynı anda program izleme veya oyun oynama gibi aktiviteleri de mümkün kılıyor.

Yeni İçerik Keşfetmek Artık Çok Kolay

Silikon Vadisi Laboratuarı’ndaki LG webOS ekibi Bugün adında bir özellik geliştirdi. Bu özellik kaçırılan TV programlarını kullanıcıya sunan bir servis işlevi görüyor. Ayrıca, webOS LG’nin seçkin uygulamalarına da yer veriyor. Kullanıcılar LG Mağazası sayesinde en en çok indirilen oyunlara ve izlenen TV programlarına Smart TV platformundan ulaşabiliyorlar.