Anasayfa Haber iOS, Android’den Daha Çok Para Kazanıyor!

iOS, Android’den Daha Çok Para Kazanıyor!

ios-vs-android

iOS ve Android arasındaki amansız rekabet, reklam gelirlerine de yansıyor.

Apple, iOS’tan para kazanmaya devam ediyor. Cupertino merkezli firmanın işletim sistemi, reklamlar ve uygulamala geliştiricileri sayesinde Androidle kıyaslandığında daha fazla para kazanıyor. Öte yandan, reklam geliri bakımından iOS’un arkasında kalan Android’in telefon satışları iPhone’dan daha fazla.

Opera araştırma firması tarafından toplanan bilgiler ışığında, iOS’un en büyük kazanç kaynağı iPad cihazları. iPad’in getirdiği kazanç, Android platformunun getirdiğinden çok daha fazla.

2013’ün 2. çeyreği içerisinde iki platform da %30 ile aynı telefon satış payına sahipti. 2013’ün son çeyreğine girildiğinde, Android’in satışları %36’ya yükselirken, iPhone’un %29’a düştü. Reklam gelirlerine baktığımızda ise iOS’un %40, Android’in %30 payı var.

Android, açık kaynak kodlu olmasından dolayı birçok firma tarafından tercih ediliyor. iOS ise sadece Apple cihazları için geçerli. Ancak Apple’ın arkasında bir geliştirici ordusu var. Lisans parasını yatıran geliştirici, iOS üzerinden istediği programları hazırlayabiliyor.