Intel’den Apple Siri’ye Karşılık Yapay Zeka Jarvis

In Teknoloji by Özay ŞenLeave a Comment

jarvis-intel

Intel, Siri’deki beğenmediği özellikleri çıkararak, yepyeni bir asistan sunacak!

Iron Man filmleri ya da çizgi romanlarına aşinaysanız, Jarvis ismi size hemen tanıdık gelecektir. Tony Stark’ın oluşturduğu yapay zeka, o nereye giderse gitsin her zaman yanında olmuştu. Zırhının içinde düşmanlarıyla dövüşen Tony Stark, Jarvis’e verdiği komutlar ile evde omlet bile pişirebiliyordu.

Intel bu yapıyı karşımıza çıkarmaya hazırlanıyor. Siri ile mobil asistan kavramıyla tanışmıştık. Ses komutları ile bize en yakındaki cafeleri ya da açık eczaneleri sıralayan Siri, kendinden sonra gelenlere de öncü olmuştu. Microsoft bu teknolojiyi Xbox One ile zirveye taşımış olabilir.

Kanepede oturmuş, elinizde çayınızı yudumlarken, Xbox One’a vereceğiniz sesli komutlar yardımıyla takip ettiğiniz dizileri açabilir ya da mağazadan oyun satın alabilirsiniz. Ancak Intel’in başta Siri olmak üzere yapay zeka asistanlarında beğenmediği özellikler var.

jarvis-iron-man

Öncelikle bu tarz servisler için bulut-tabanlı bilgi merkezleri kullanılıyor. Kullanıcı ses komutunu verdiği zaman, ses algılanıp merkeze iletiliyor ve en doğru karşılık gönderiliyor. Bunun için öncelikle bir internet bağlantınızın olması gerekli. İnternet olsa bile düşük bağlantı hızında, geri dönüşler zaman alabiliyor. Elbette sistem sesini anlamayıp, saçma sapan sonuçlar da çıkarabiliyor.

Intel, Jarvis sayesinde internet bağlantısını ve bulut-tabanlı sistemleri ortadan kaldırıyor. Ayrı bir cihaz olarak tanıtılan Jarvis, yeraltında, internetin çekmediği bir ortamda olsanız bile vereceğiniz sesli komutlara cevap veriyor. Sadece kulağınıza takmanız ve Bluetooth ile telefonunuza bağlamanız gerekiyor.

Açıklamalara göre Jarvis, Intel tarafından piyasaya sürülmeyecek. Intel, bu teknolojiyi telefon üreticilerine satmayı planlıyor. Jarvis’in dizüstü cihazlarda da kullanılabileceği ön görülüyor. Bakalım Intel, beğenmediği özellikleri çıkartıp geliştirdiği yeni mobil asistanını pazarda kabul ettirebilecek mi?