Anasayfa Haber Lenovo, Motorola Mobility’i Satın Aldı!

Lenovo, Motorola Mobility’i Satın Aldı!

Google CEO Larry Page ve Lenovo CEO Yang Yuanqing

Önceki hafta IBM’in sunucu birimini satın alan Lenovo, şimdi de Google’dan Motorola Mobility’yi satın aldı.

Lenovo, geçtiğimiz yıl akıllı telefon pazarına giriş yapmış ve kısa sürede başarı yakalamıştı. Akıllı cihazları da kapsayan yeni PC+ pazarında da lider olmak için iddialı olan Lenovo, dün Google’dan Motorola markası ve bünyesindeki yenilikçi akıllı telefonları (Moto X, Moto G ve DROID Ultra serisi) alarak bu iddiasını ortaya koydu.

Google ve Lenovo arasındaki bu anlaşma ile Lenovo, hızla büyüyen akıllı telefon pazarında da önemli ölçüde güçlenecek. Dünyanın en bilinen markalarından olan Motorola’nın satın alınması ile Lenovo’nun özellikle Kuzey ve Latin Amerika ile Batı Avrupa’da akıllı telefon pazarındaki varlığı önemli ölçüde güçlenecek.

Lenovo bu satın alma için Google’a 2,91 milyar Amerikan Doları ödeyecek.

Google, bu satın alma sonrası Motorola Mobil patentlerini elinde tutacak ancak Lenovo, bu zengin patent gamı ve diğer yaratıcı fikirlerin lisansını alacak. Ayrıca Lenovo, 2000’den fazla patentin yanı sıra Motorola Mobil markasının da sahibi olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lenovo’nun CEO’su Yang Yuanqing “Simgeleşmiş bir markayı satın almak, yenilikçi ürün portfolyosu ve globalleşmiş eşsiz ekibi ile akıllı telefon sektöründe Lenovo’yu güçlü bir global rekabetçi konumuna getirecek. Lenovo olarak, satın almayla birlikte hızlı büyüyen mobil dünyada direkt olarak global bir oyuncu olma fırsatı elde ettik” dedi ve şöyle devam etti: “İki şirketin en iyi yanlarını bir araya getirerek, büyüyen pazarda müşterilerin seveceği güçlü ürünleri sunmak için kendimize inancımız tam. Lenovo, IBM’in Think markasında olduğu gibi, sorunsuz ve verimli şirketleri dünya çapında işine entegre ederek güçlendiren önemli bir geçmişe sahip. Bu süreçte başarılı olacağımıza ve bu yeni markaların sadece pazarda yükselişimize değil aynı zamanda gelecek için mobil pazarda güçlü bir şirket inşa etmemize neden olacağına inanıyorum.” dedi.

Google CEO’su Larry Page: “Lenovo, Motorola’yı önemli bir oyuncu haline getirecek uzmanlığa ve başarılı bir geçmişe sahip. Bu yeni hamle, Android dünyasında akıllı telefon kulanıcıları için Google’ın kendisini yeniliklere adayacağına somut bir neden olacak” dedi.

Şu anda hem ABD hem de Latin Amerika genelindeki 3. android akıllı telefon üreticisi olan Motorola Mobil, dünyada seçkin marka bilinirliğine sahip. Motorola’nın CEO’su Dennis Woodside: “Yeni çıkan Moto X ve Moto G ile büyük bir ivmeye sahibiz ve Lenovo’nun üretim uzmanlığı ile global pazardaki konumu bu süreci oldukça hızlandıracaktır” dedi.