Facebook 10. Yılını Dolduruyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

facebook-logo

Sosyal medya ağlarının patlamasına sebebiyet veren Facebook, 10 yılı geride bırakıyor.

Harvard Üniversitesi’nde okuyan 19 yaşındaki Mark Zuckerberg, yurt odasında başlattığı Facebook macerası bugün bambaşka boyutlara ulaştı. Dünya’nın en ünlü girişimcileri arasında katılan Zuckerberg’in oluşturduğu sosyal medya ağı, bugün insanların hayatının büyük bir bölümünü oluşturuyor.

4 Şubat 2004 tarihinde başlayan macera yakında 10. yılını dolduracak. Harvard Üniversitesi içerisinde öğrenciler arasında sıklıkla kullanılan platform yavaşça diğer okul kampüslerine yayılmıştı. Sonunda tüm dünyanın kullandığı bir site haline geldi.

Eski Facebook'tan bir görüntü.

Eski Facebook’tan bir görüntü.

Aylık 1.23 Milyar ziyaretçiyi kabul eden Facebook yavaştan, yaşını göstermeye de başladı. 10. yılını dolduracak platform, yeniliklerden geri kalmamak için gelişmeye çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda ünlü fotoğraf filtreleme programı Instagram’ı 1 Milyar Dolar karşılığında satın almıştı. Şimdi ise Facebook üzerinde daha fazla yenilik yapılacağı söyleniyor.

Araştırmacılar 2017 yılına gelindiğinde, Facebook’taki kullanıcı sayısının bugüne nazaran %80 düşüşe geçeceğini belirtiyor. Zuckerberg bu tehlikeye karşın önlemlerini almaya çalışıyor. Twitter ile olan rekabetinde yeni sosyal medya ağlarının kendisini göstermesi Facebook’u korkutmasa da, yenilikler yapmaya itiyor.

Görsel Kaynak: Shutterstock/JuliusKielaitis