Nvidia Maxwell’in Düşük Enerji Tüketimi Dikkat Çekiyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Nvidia Logo

Nvidia, pazardaki dengeleri değiştirmek istiyor!

Maxwell işlemciler hakkında ortaya çıkan en önemli haber, mobil cihazlarda yüksek performansta, batarya optimizasyonuna uygun olarak gelmesi. Nvidia, Kepler  mimarisinin sağladığı ünü devam ettirecek gibi gözüküyor. Merakla beklenen Tegra K1’de de bu ünün getirdiği faydaları kullanacak. Şimdi ise Maxwell ile ekran kartı pazarındaki dengeleri değiştirmek istiyor.

200 W üstü ekran kartlarından tutun da, 2W/3W’lık SoC Tegra parçalarına kadar baktığımızda Kepler mühendisliği ile tasarlanan kartlara baktığımızda, yüksek seviyelerde enerji tasarrufunun olduğunu görüyoruz. GM107 kod adıyla masaüstü ve mobil cihazlar için piyasaya sürülecek ilk parçayı bir süre daha bekleyeceğiz gibi gözüküyor.

nvidia-yol-haritası

Tegra bazlı Maxwell serisi 2015 yılında gelecek. Tegra K1 SoC parçalarıyla karşılaştırıldığında, üst düzeyde performans farkı ortaya çıkacağı bariz.

Gelecek yıllarda tabletlerde ve telefonlardaki oyun oynama performansı bu teknoloji sayesinde evrim geçirecek. İşlemci ve ekran kartı üreticileri, PC ve yeni nesil konsollarla yarışıyor. Son zamanların en çok konuşulan oyunlarından Battlefield 4, Titanfall gibi seriler PC ve yeni nesil konsollarda karşımıza çıkacak. Tablet ve telefon üreticileri bu oyunları bir gün, kendi mobil cihazlarında çalıştırma hayalini kuruyor.