CasePower XL Power Booster İncelemesi

In İncelemeler by Berker GüngörLeave a Comment

casepower_xl_powerbooster_01

Bataryanız günü çıkarmaya yetmediğinde ne yapmalı?

Modern mobil cihazların en büyük sorunlarından biri, içlerindeki bataryaların kapasitesinin her zaman yeterli olmamasıdır. Güçlü işlemcilerle, büyük bir ekranla, flaşlı bir fotoğraf makinesiyle donanmış bir cep telefonu gerçekten de çok fazla güç tüketen bir cihazdır. İşin içine bir de kablosuz ağlara bağlanarak ve GSM şebekesi üzerinden yapılan veri aktarımları girince, çoğu telefonun bataryasının sıkı bir kullanımda günü çıkarmaya yetmediğine rahatlıkla şahit olabilirsiniz.

Tabii bunda akıllı telefonlara konulan bataryaların boyutları da önemli rol oynuyor, burada cihaz boyutları önemli bir faktör. 10 inçlik bir tabletin içine rahatlıkla 8000 mAh ve hatta daha üzeri büyüklükte bir batarya sığdırmak mümkün olabiliyor, bu da tabletlere nispeten çok daha uzun bir çalışma süresi sağlıyor. Ancak cep telefonlarında boyutlar çok daha küçük ve 2000 mAh üzeri telefon bataryalarına ancak son nesil telefonlarda rastlayabiliyoruz.

İşin daha da kötü yanı, üreticiler modern telefon ve tablet tasarımlarında belli bir inceliği ve estetiği tutturabilmek için, şasi içine entegre bataryalar kullanmaya başladılar. Bu tasarım tercihi tabii ki cihazları daha derli toplu kılıyor. Ama öte yandan kullanıcıların gerektiğinde boşalan bir bataryayı yedeğiyle değiştirebilme ya da cihaza çok daha yüksek kapasiteli bir batarya takabilme seçeneğini de ortadan kaldırıyor.

casepower_xl_powerbooster_02

CasePower XL
Eğer uzun süre cihazlarınızı şarj edemediğiniz durumlarla sık sık karşılaşıyorsanız, son kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek şey var, o da taşınabilir bir “güç paketi” satın almak ve devamlı şarjlı olarak el altında tutmak. Piyasada bu konuda birkaç farklı markanın sunduğu seçenekler var. Firmalar farklı boyutlarda ve haliyle farklı güç kapasitelerinde taşınabilir güç paketleri sunuyorlar, haliyle fiyatları da farklı oluyor. Bu firmalardan biri de CasePower, markanın çok farklı seçenekleri mevcut. Mesela hayli küçük ve makul fiyatlı modeller ortalama 2000 mAh güç tutabiliyor ve bir cep telefonunu şarj edebiliyorlar.

Öte yandan, çok daha fazla güç ve kullanımda daha fazla esneklik isteyen tüketiciler için XL Power Booster modelini çıkarmışlar ki, biz de bunu inceliyoruz. XL Power Booster, adından da anlaşılabileceği üzere “ekstra büyük” bir güç paketi, içinde 8000 mAh gücünde lityum-polimer batarya mevcut. Bu kapasite sayesinde en üst seviyeden bir cep telefonunu bile rahatlıkla üç kez şarj edebilirsiniz. Ya da 10 inçlik bir tableti bir kez tam kapasiteyle doldurabilirsiniz. Ne var ki cihazın tek özelliği büyük kapasitesi değil, tasarım özellikleri sayesinde kendini daha küçük modellerden ayırıyor.

casepower_xl_powerbooster_03

Esnek Kullanım
XL’in tasarımı küçük bir not defterini andıracak şekilde yapılmış, gövde tek parça alüminyumdan imal edilmiş. Tamamen kapalı bir tasarıma sahip, yani kullanıcının açıp müdahale edebileceği bir yapısı yok. Cihazın yüksek kapasitesi haliyle ağırlığına da yansımış, yaklaşık 238 gramlık ağırlıkla cepten ziyade çantada taşınmaya daha uygun. Boyutları ise çok abartı sayılmaz, bir fikir vermesi açısından, Nokia 920 cep telefonuyla yaklaşık aynı kalınlık ve genişlikte, ancak boyu biraz daha uzun diyebiliriz.

Cihazın tüm bağlantı portları ve led ışık göstergeleri bir kenarda toplanmış. Bunlara yakından baktığımızda iki adet standart USB girişine ek olarak bir adet micro USB girişi bulunuyor. Buradaki standart USB girişleri 2.1 ve 1 amper olmak üzere iki farklı güç seviyesine sahip, bu portları kullanarak aynı anda iki cihazı birden şarj etmek mümkün oluyor. İkisinin arasında kalan micro USB portu ise güç paketinin kendini şarj etmek için kullanılıyor. Cihazı bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayarın USB portundan olduğu gibi, herhangi bir genel maksatlı USB şarj adaptöründen de şarj edebilirsiniz. Ancak cihazın kutusundan bir şarj adaptörü çıkmıyor, bunu da dikkate almak lazım.

USB portlarının olduğu yerde minik bir metal güç düğmesi de mevcut. Cihazı açmak için bu düğmeyi kullanıyorsunuz, kullanılmadığında ise otomatik olarak kendini kapatıyor. Yine aynı yerde dört adet minik led uyarı ışığı mevcut. Bu ışıklar cihaz açıldığında sırayla yanarak bataryanın doluluk seviyesini gösteriyor. Her led ışığı % 25’lik doluluk oranına işaret ediyor, yani hepsi birden yandığında batarya tam dolu demektir.

Cihazın kutusundan bir adet USB kablosu ve üç farklı USB giriş ucu adaptörü çıkıyor. Bu kablo ve adaptörler sayesinde Apple telefonlar dahil hemen her türden tablet ve telefonu şarj edebilirsiniz, ama tabii USB standardına uygun cihazlardan bahsediyoruz. Artık demode olmuş türden girişler kullanan antik telefonlarla uyumlu olmasını beklemeyin.

casepower_xl_powerbooster_04

Sonuç
CasePower XL Power Booster, sadece sık seyahat edenler için değil, cihazlarını çok yoğun kullanan ve bu yüzden şarjı çabuk tüketen kullanıcılar için de çok faydalı bir ürün. Aynı anda iki cihazı şarj edebilmesi ve büyük batarya kapasitesi en büyük avantajları. Fiyatı ise bu satırlar yazıldığı esnada internet üzerinde 135 TL civarındaydı, kapasitesine göre hiç fena sayılmaz.

Cihazın zayıf yanlarına gelince, biraz büyük ve ağır olması her kullanıcıya uygun olmayabilir. Beraberinde gelen adaptör uçlarının çeşidi biraz daha fazla olsaydı, daha geniş bir kitleye hitap edebilirdi. Ayrıca tek USB kablosuyla gelmesi ve kendi şarj adaptörüne sahip olmaması da bir eksiklik olarak görülebilir.

Ne var ki kapasitesi ve sunduğu esneklik dikkate alındığında, CasePower XL Power Booster gayet faydalı bir ürün. Hele birden fazla cihaz kullanıyorsanız ve sık sık prizlerden uzak kalıyorsanız, bu güç paketi kesinlikle çantanızda bulunması gereken aksesuarlardan diyebiliriz.

Distribütör:
Datastar
Telefon : +90 216 544 12 00
Faks : +90 216 544 12 99

Teknik Özellikler:
Batarya kapasitesi: 8000 mAh
Ağırlık: 238 gram
Boyutlar: 153 x 75.5 x 9.9 mm
Bağlantı portları: 2 x USB, 1 x micro USB
Güç girişi: DC 5V 1.5A (Azami)
Güç çıkışı: 5V 2.1A ve 1A