Anasayfa Makale İncelemeler IRIScan Book 3 İncelemesi

IRIScan Book 3 İncelemesi

iriscan_book_3_01

IRIScan Book 3 nasıl bir tarayıcı, bu sorunun cevabını birlikte bulalım.

IRIS firması gerçekte Belçika kökenli, özellikle tarama ve optik karakter tanıma (OCR) teknolojileri üzerine çalışıyorlar. IRIS ürünlerini ülkemizde dağıtan ise Datastar firması. IRIS tarafından üretilen IRIScan serisi portatif tarayıcılar bu pazardaki açığı doldurmayı hedefliyorlar. Bu seride birden fazla ürün var, mesela IRIScan Executive Book 3 modelinde kablosuz ağ bağlantısı seçeneği mevcut, ancak haliyle daha pahalı bir model. IRIScan Book 3 ise sadece kablolu bağlantı seçeneğine sahip, ancak fiyat olarak çok daha makul kalıyor.

iriscan_book_3_02

Tasarım
Book 3 modeli hafif ve taşınabilir olmak üzere tasarlanmış bir tarayıcı, kaliteli plastik bir gövdeye sahip ve 195 gramlık ağırlığıyla rahat taşınabiliyor. Ebatları ise onu cepte değil de çantada taşımanızı zorunlu kılıyor, tek geçişte A4 boyutlardaki bir sayfayı tarayabilmesi için haliyle uzun bir yapısı var.

Cihazın çalışma prensibi gayet basit, üzerindeki dört düğme yardımıyla açıp kapatabiliyor, temel tarama ayarlarını değiştirebiliyor ve taramayı başlatıp bitirebiliyorsunuz. Scan düğmesine bastıktan sonra tüm yapmanız gereken cihazı taranacak sayfa üzerine yerleştirip yavaşça yürütmek. Altındaki tekerlekler sayesinde taranacak zeminde ilerlerken optik okuyucuyu çalıştırıyor ve zaten sızan ışıktan okuma işlemi yaptığını anlayabiliyorsunuz. Tarama işlemini bitirmek için tekrar Scan tuşuna basmanız gerekiyor.

Book 3 beraberinde bir adet 2 GB kapasiteli micro SD hafıza kartıyla geliyor ve bunu LCD ekranın hemen altındaki yuvasına takmanız gerekiyor. Dosyaları bilgisayara aktarmak için beraberinde gelen hafıza kartı adaptörünü kullanabiliyorsunuz. Ancak bilgisayarınızda kart okuyucu yoksa bu da bir sorun değil, çünkü cihazla beraber gelen mini USB uçlu kablo sayesinde doğrudan USB üzerinden bilgisayara bağlayarak veri aktarmak mümkün.

iriscan_book_3_05

Book 3 çalışmak için 3 adet AAA kalem pile ihtiyaç duyuyor. Cihazın yan tarafındaki kapağı ileri doğru kaydırıp açınca bu pillere ulaşabiliyorsunuz. Cihaz kullanılmadan açık unutulursa, iki dakikalık bekleme süresinin ardından kendini kapatıyor, böylece pil ömrü korunuyor.

Performans
IRIScan Book 3 optik tarayıcı genişliği olarak A4 boyutlarında tarama yapabiliyor. Tarama çözünürlüğü olarak 300, 600 ve 900 dpi olarak üç seçenek sunuluyor. Renkli ya da gri tonlarda tarama yapma imkanı da var. Taranan dosyalar ise JPG ya da PDF formatında kaydedilebiliyor. Cihazla beraber verilen Readiris 12 OCR yazılımını bilgisayara kurarak taranan sayfaları Word ve Excel belgelerin dönüştürüp üzerlerinde çalışabilmek teorik olarak mümkün.

iriscan_book_3_04

Bu cihaz teoride kullanımı gayet kolay ve verimli olarak tanıtılsa da, uygulamada sonuçlar her zaman çok başarılı değil. Cihazı kullanmayı öğrenmek fazla zaman almıyor, ancak tasarımı nedeniyle sabit tarayıcılardan çok da farklı çalışmıyor. Tek sayfadan oluşan evrakları tararken alınan sonuçlar hayli başarılı sayılır. Ancak kitap gibi ciltli belgeleri tararken sayfaları tam açamadığınız için sayfa kenarlarına doğru olan bölgelerde kayıp yaşanabiliyor. Ayrıca kaydırma işlemini yaparken çok hızlı ilerletir ya da cihazı hafifçe kaydırırsanız haliyle bozulmalar yaşanıyor. Sonuçta insan eli bir makine kadar hassas hareket sağlamakta zorlanıyor.

Bu örnek görselde, taramanın düz sayfada daha iyi sonuç verdiğini, ancak kıvrımlı yüzeylerde yetersiz kaldığını görebilirsiniz.
Bu örnek görselde, taramanın düz sayfada daha iyi sonuç verdiğini, ancak kitap sayfaları gibi kıvrımlı yüzeylerde yetersiz kaldığını görebilirsiniz.

Cihazın üzerindeki LCD ekran tarama sonucunu görmenize imkan tanıyor. Ancak bir puldan daha büyük olmayan bu ekranda sonucun iyi olup olmadığını anlamak pek mümkün değil, bunu ancak dosyaları bilgisayar ekranında görünce anlayabiliyorsunuz. Burada kabloyu takıp cihazı bilgisayara bağlamanın çok kolay olduğunu söylemek lazım, Windows cihazı hemen tanıyor ve dosyaları rahatça taşıyabiliyor, silebiliyorsunuz.

Bu noktada firmanın cihazı neden entegre bir batarya ile donatmayıp, kalem pille çalışır tasarladığını sorgulamadan edemedim. Bilgisayara takıp USB üzerinden rahatlıkla şarj edebilmek varken, kalem pil biraz antik kalıyor. Büyük ihtimalle maliyetin artmasını önlemek için böyle bir tasarıma gitmişler, ama cihazı yoğun kullanacaksanız şarj edilebilir pil ve şarj aleti edinmeniz gerekecektir.

Taranan belgelerin Word ve Excel belgelerine dönüştürülmesine gelince, bunun için cihazla gelen yazılımı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Ne var ki yazılımın performansı çok da iyi sayılmaz, öncelikle Türkçe karakter tanımada sorun yaşayabiliyor. Kaldı ki OCR yazılımları genel olarak henüz el yazısı gibi değişken verileri tanımakta pek başarılı değiller, burada da benzer bir sıkıntı mevcut. Bu durumun sırf bu yazılıma has bir problem olmadığını söylemek lazım, OCR yazılımlarının daha gitmesi gereken çok yol var.

iriscan_book_3_06

Sonuç
IRIScan Book 3, teoride iyi bir cihaz ancak pratikte kullanışlılığı sorgulanabilir. Daha ziyade tek yaprak A4 belgeleri düzgün biçimde taraması, onu fatura, reçete ve benzeri belgeleri taramakta kullanışlı kılıyor. Kalın ciltli kitaplar gibi belgeleri taramakta diğerlerinden daha başarılı değil. Haliyle daha çok sık sık yaprak evrak taramak zorunda olan ofis çalışanlarına yönelik bir cihaz ve bu konuda gayet başarılı denebilir. Masanızın üzerinde bir köşede duruyor ve yerinizden kalkmadan önünüze gelen evrakı tarıyorsunuz.

Ne var ki 89 dolar + KDV olarak belirlenen Türkiye fiyatı, çok da düşük sayılmaz. Şu an internet üzerinde tarayıcı özelliği de olan bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyı bunun yarısı kadar fiyata alabiliyorsunuz. Bu durumda Book 3’ün yegane avantajı, çantada rahatlıkla taşınabilir olması oluyor. Şüphesiz kolay taşınabilir bir el tarayıcısına ihtiyaç duyan tüketiciler de vardır, onların işine yarayabilecek bir cihaz olduğu söylenebilir.

Distribütör:
Datastar
Telefon : +90 216 544 12 00
Faks : +90 216 544 12 99

Teknik Özellikler:
İmaj sensörü genişliği: 217 mm
Ağırlık: 195 gram
Tarama çözünürlüğü: 300, 600, 900 dpi
Renk: Renkli ve gri tonlama
Dosya formatı: JPG ve PDF
Hafıza: 32 GB’a kadar micro SD, 2 GB ile geliyor
Bağlantı: mini USB’den USB’ye kablo