Pahalı ve Ucuz Anakartlar Arasındaki Performans Farkları

In İncelemeler, Öne Çıkanlar by Haluk Sekendiz30 Comments

Sonuç

MSI Z77A-GD 65 Gaming (1)

Test sonuçlarına bakarak NirvanA1’in sorusuna net bir şekilde: “yongasetinin, oyun performansına etkisi yoktur” cevabını verebiliriz. Bu tespit, henüz PCIe 3.0’a geçiş yapamayan (APU’lu sistemler hariç) AMD anakartlar için de geçerli, çünkü; PCIe 2.0’la versiyon 3.0 arasındaki fark çok da dişe dokunacak kadar fazla değil.

Peki o zaman tek bir MPOWER MAX fiyatına 4 adet H81 satın alabiliyor ve en önemlisi her iki kart arasında günlük kullanımlar/oyunlarda herhangi bir fark göremiyorsak, üst seviye anakartlar neden bu kadar çok pahalı?

Madem yazı boyunca otobanlardan ve araçlardan örnek verdik, devam edelim.

Amaç; A noktasından, B noktasına gitmekse, ulaşım aracının Murat 124 yada Mercedes olması fark etmez. Sonuçta her iki araçta iki nokta arasındaki geçişi sağlayacaktır. Ancak saatte 90 km hızla bir direğe vurduğunuzda, Murat 124’ün motorunu ve kendinizi bagaja yapışmış halde bulurken, Mercedes’de olayı küçük sıyrıklarla atlatırsınız. Mercedes; yol bilgisayarı, thermatic klima, ısıtmalı deri koltuk, 7G-Tronic Plus otomatik şanzıman, navigasyon, ABS, mesafe kontrollü güvenli takip sistemi, agility control süspansiyon vs.vs.vs. gibi çok sayıda kullanıcı dostu özellik/güvenlik sistemi sunar. 

Murat 124?

A noktasından B noktasına götürür. Araç içi sıcak olduğu zaman camı açar ve kaza yapmamak için dua edersiniz.

MPOWER serisi bir anakart aldığınızda, işlemcinizin canına okur ve çıkabileceği en üst seviyedeki GHz hızlarına ulaşırsınız. Bunu yaparken anakart yanar mı diye korkmanıza hiç gerek yok çünkü MPOWER; Military Class adı verilen askeri standartlardaki kapasitör, super ferrite boğucu bobinler ve akıllı MOSFET’ler gibi son derece sağlam ve dayanıklı bileşenlerle donatılmıştır. VRM birimleri, estetik olduğu kadar performanslı devasa pasif soğutucular ile serinletilir. 3000MHz’de kadar 32GB bellek desteği, 8 adet SATA portu, dahili WiFi, mSATA yuvası, RAID kombinasyonları, SLI/CrossFire desteği, 6 adet genişleme yuvası ve uzay montajda hayli işe yarayan açma/kapama, reset butonları yanında, akıllı OC Genie butonları gibi pek çok özelliğe sahiptir. 

MSI H81M-P32 ise: 66$’lık etiketi ile son derece uygun fiyatlı, giriş seviyesi bir model. Teknik olarak aynı işlemci, ekran kartı, SSD ve bellekle kullandığınız zaman 290$’lık Z87 MPOWER MAX ile oyun/günlük kullanımlarda aynı performansı alırsınız. Ama anakarttan çok fazla aksiyon/özellik beklemeyin.  

Sonuç olarak;

İyi yada kötü bileşen yoktur, bileşenler kullanım amaçlarına göre satın alınır. Tercihlerinize, her zaman olduğu gibi ihtiyaçlarınız yön verecektir.