Anasayfa Teknoloji Dev Asteroit’lerden Nasıl Korunuruz?

Dev Asteroit’lerden Nasıl Korunuruz?

2000-EM26

Yakın zamanda gezegenimizi teğet geçen Asteroit sayesinde, olası çarpışmaları nasıl önleyeceğimizi öğreneceğiz.

Dünya’nın oldukça yakınından geçen Asteroit sayesinde, gezegenimizi tehdit eden dev gök cisimlerine karşı önlemler alabileceğiz. Yaşantımızı ve Dünyamızı tehlikeye atabilecek olaylar için şimdiden çalışmalara başlandı.

2000 EM26 olarak adlandırılan Asteroit, Dünya’nın 3.4 Milyon Km uzağından geçti. Hızı ise yaklaşık 43.000 Km/h olarak hesaplandı.

Astronomlar, 2000 EM26 ile bir çarpışma olmayacağını; Ancak tehlike arz eden asteroitler sınıfından olduğunu açıklamışlardı. Royal Astronomical Society kurumundan Dr. Robert Massey, Dünya’nın yakınından geçen gök cisimlerinin gün geçtikçe artığını belirtiliyor. Olası bir çarpışma insanlar arasında her zaman için korku uyandırmakta.

Geçtiğimiz yıl Rusya, Chelyabinsk’in yakınına düşen meteor insanlarda korku uyandırmıştı. Meteor’un çarpışması sonucu yaklaşık 1.200 insan patlayan cam parçalarından ya da düşen molozlardan ötürü yaralanmıştı.

Dr. Massey’in açıklamasına göre 2000 EM26 üzerinde yapılacak gözlemler sayesinde, hayati risk taşıyan Asteroitlere karşı önlemler alınabilir. Öte yandan Asteroitler üzerinde yapılacak araştırmalar, bize Güneş Sistemimiz hakkında daha fazla bilgi verecektir. Çünkü bu gök cisimleri seyahat ettikleri her yerin izini üstlerinde taşıyor.

NASA’ya göre Dünya etrafında 10.713 gök cismi bulunuyor. Bunlardan 1.457 tanesi Potansiyel Tehlike Arz Eden Asteroitler sınıfına giriyor.