Anasayfa Teknoloji Kurşun Yaralarına Çare: Sünger Şırınga!

Kurşun Yaralarına Çare: Sünger Şırınga!

xstat-siringa

Askeri alanda kullanılmak üzere geliştirilen şırınga birçok kişinin hayatını kurtarabilir.

Çatışma sırasında yaralanan askerlere ilk müdahale takım arkadaşları ya da sıhhiye birimi tarafından yapılmakta. Ancak zorlu şartlar altında turnike yapmak ya da morfin basmak hayat kurtarmayabiliyor. Kurşun yaraları saniyeler içerisinde hayati tehlike oluşturuyor.

RevMedx isimli bir firma lastik ve duvar tamirlerinde kullanılan genişleyen sünger fikrini, medikal alana taşıyor. ABD ordusu ile yapılan 5 Milyon Dolarlık anlaşma sonucunda, içi sünger dolu şırıngalar sahada kullanılmaya başlanacak.

XStat adı verilen şırınga içerisinde küçük sünger parçaları bulunuyor. Yaralı askerin vücuduna basıldığında kanı hızla emen süngerler şişmeye başlıyor. Böylece kan akışının dışarıya olan bağlantısını kesiyor.

xstat-siringa-2

Bu şırınganın yapım sürecinde bazı problemlerle karşılaşılmış. Öncelikle boyutunun sıhhiye birimlerinin taşıyabileceği boyutlara ve ağırlığa indirgenmesi gerekmiş. Normal şırınga boyutlarından biraz daha büyük olan XStat, geniş bir cep içerisinde taşınabilecek boyutlara getirildi.

Bir sonraki problem ise derin yaralara ulaşmak. Süngerler, plazma ile karşılaşınca o kadar çabuk şişiyor ki, yaranın tabanına inilemiyor. Bu yüzden kuru kalmaları gerekiyor. Ekip şırınganın içini silikon bazlı bir madde ile kaplayarak, süngerlerin ulaşması gereken noktaya kadar kuru kalmalarını sağladı.

Süngerlerin vücut içerisinde şişmesiyle beraber bir topak yığını oluşuyor. Bu topağın da çıkarılması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Süngerlerin yapı itibariyle vücud içerisinde durduğu süre boyunca zararsız etkiler göstermesi üzerinde çalışılıyor. Yani sünger topaklar, bir uzman tarafından tıbbi yardım yapılana kadar bir tampon görevi görecek.

RevMedx, kısa süre içerisinde bu şırıngaların kullanılabileceğini belirtti. ABD Ordusu haricinde 100 Dolar etiket fiyatıyla, tüketici sınıfına da sunulması planlanıyor.