ZTE, İki Yeni Firefox OS Telefonunu Tanıttı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

ZTE Firefox Open C - Turuncu

ZTE Open Serisi’ne ait iki yeni ve en son geliştirilmiş özelliklere sahip Firefox OS cep telefonlarını Mobile World Congress 2014’te tanıtıldı.

TE Open’ın ilk tanıtımını Mobile World Congress 2013’te gerçekleştiren ZTE, ZTE Open serisi ile başlatan ZTE, 2014 yılının sonuna kadar toplam bir milyon Firefox OS satmayı hedefliyor. Bu, Mozilla ile güçlü ilişkilerde yeni bir aşama kaydedilmesi ve bu bağın daha da ileriye taşınması anlamına geliyor.

”Open C” modeli, Firefox OS’nin en son sürümü üzerinde çalışan ilk cihazlardan biri olmakla beraber, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha üstün bir fiyat-performans oranı garantilemek için tasarlandı.

Firefox OS’nin en yeni sürümü ile çalışan cihazları arasında olan Open II, 2013 yılında Telefónica tarafından altı ülkede piyasaya sunulan, ABD ve İngiltere pazarlarında ise eBay tarafından satışı gerçekleştirilen, popüler ZTE Open serisinin geliştirilmiş versiyonu. Olağanüstü ve çarpıcı tasarım çizgilerini açık-kaynak ile ustaca birleştiren, web-tabanlı Firefox Os ve Open II kullanıcılara muhteşem bir deneyim ve oldukça cazip fiyat seçeneği sunuyor.

ZTE Corporation Başkan Yardımcısı ve EMEA & LATAM Bölgesi Mobil Cihazlar Bölümü CEO’su Bay Kan Yulun, konuyla ilgili olarak: “ZTE’nin Mozilla ile kurmuş olduğu güçlü ilişkiler, aslında kullanıcıların gereksinim duydukları hemen hemen tüm özelliklere uygun ve bu beklentilerini tam karşılayan geniş çapta, bol seçenekli ve kapsamlı ürün geliştirme stratejimiz ile birebir örtüşüyor. Kullanıcılar, temelde maliyet ve fiyat ön planda olmak üzere, yenilikçi ürünler ve cihazlar talep ediyorlar. Firefox OS’in en son sürümünün aynı anda bir değil iki cep telefonunu yaratması ile ZTE, bu alanda sınırları zorlamakta ve mobil teknolojisinin sahip olduğu ve aslında sunabileceği en yeni, gelişmiş teknolojiyi kullanıcılarına doğrudan taşımaktadır” dedi.

Asya Operasyonları Bölüm Başkanı ve Mobil Cihazlar Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Li Gong konuyla ilgili olarak: “ZTE, Mozilla’nın, Firefox OS telefonu olan ZTE Open’ı piyasaya süren ilk ortakları arasında yer almaktadır. Bu yeni platformu daha çok geliştirme ve yeni özellikler katmaya odaklanan ve daha da ileri adımlar atmaya yönelik çok yakın bir işbirliği gerçekleştirdik. ZTE Open C ve Open II modelleri, akıllı telefonlara, güçlü açık Web kaynaklarını yerleştirme ve uygulamaya koymada, Firefox OS’in hangi aşamalardan geçerek bu etkileyici noktaya ulaştığını sergileyen iki iyi örnek niteliğindedir” dedi.

Güçlü açık Web performansı

Firefox OS, açık kaynaklı, web-tabanlı bir çalışma sistemi. Kamera ve HTML5 teknolojilerini kullanarak SMS ve oyun yaratma gibi özgün olanakları da içeren çok kapsamlı, geniş, gelişmiş özellikler ve uygulamalarla birlikte çok yeni ve sade bir UI sunuyor. Web uygulamaları, kaynak ve erişim yoğunluklu olmayıp, bu özellik kullanıcılara rakiplerine kıyasla çok daha cazip fiyatlarla yüksek düzeyde performansın keyfini çıkarma olanağı sunuyor.

Open C modeli, Firefox OS’nin kendine özgü uyarlanabilir arama fonksiyonu olduğu kadar, iki yönlü temas ve bağlantı senkronizasyonu ve link bağlantıları gerçekleştiriyor. Bu, kullanıcılara, ana sayfa ekranının üstünde yer alan arama kutusunu kullanarak, içeriği çok daha süratli ve kolay bir biçimde taramalarına olanak sağlıyor.

Open C modeli; Qualcomm Technologies, Inc.’ten sağlanan, çekirdek başına 1.2 GHz’ye kadar çıkan hızlarda çalışan çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon 200 işlemcisinden güç alarak, yoğun entegre edilmiş bağlanma olanakları ile olağanüstü ve çok üstün düzeyde performans sağlar.

Firefox OS serisi ürünler daha az kaynak tükettiği için, çok uzun süreli video izlenmesi veya müzik dinlenmesi durumunda bile, Open C üzerindeki 1400 mAh pil en az altı ve en çok sekiz saat dayanıyor. Open C modeli, kendi kişiliklerini yansıtmak isteyen kullanıcılara koyu mavi, açık mavi, turkuaz, kırmızı, beyaz ve turuncu olmak üzere altı ayrı renk seçeneği de sunuyor.

ZTE Open C teknik özellikleri:

 • İşletim Sistemi: Firefox OS
 • Ağ: GPRS/WCDMA/HSPA+
 • Kamera: 3 MP
 • Ekran: 4-inç WVGA (800 × 480 piksel), çoklu-dokunmatik özellikli
 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 200 işlemci, çift çekirdekli CPU, çekirdek başına 1.2 GHz’ye ulaşan hız kapsamı
 • Hafıza: 512 MB RAM + 4 GB ROM
 • Pil: 1400 mAh
 • Boyutları: 126 × 64.7 × 10.8 mm

ZTE Open II teknik özellikleri:

 • İşletim Sistemi: Firefox OS
 • Ağ: GPRS/WCDMA/HSPA+
 • Kamera: 2 MP
 • Ekran: 3.5-inç HVGA (480 × 320 piksel), çoklu-dokunmatik özellikli
 • İşlemci: MSM8210 çift çekirdek 1.2 GHz
 • Hafıza: 256 MB RAM + 2 GB ROM
 • Pil: 1150 mAh
 • Boyutları: 118 × 61 × 10.5mm