MSI A88XM-E35 Anakart İncelemesi

In İncelemeler by Haluk Sekendiz28 Comments

Sonuç

MSI A88XM-E35 (1)

Yeni nesil AXX serisi yongasetleri için bu incelemeyle birlikte son hatırlatmaları yapalım:

Kaveri ile birlikte gelen A88X, A78 ve A55 serisi yongasetli anakartlarda soket yapısı değişiyor. Yani; şu an sahip olduğumuz Richland işlemcileri, geriye doğru uyumu sayesinde FM2+ soketlerde/anakartlarda kullanabiliyoruz. Ancak; Kaveri işlemcilerdeki pin sayısı farklılığı yüzünden, Kaveri serisini bir önceki nesil anakartlarda kullanmamız fiziksel olarak imkansız. Anakart modeli seçerken/satın alırken bu önemli detayı gözden kaçırmayın.

Bunun haricinde tepe seviyesi A88X’le birlikte PCIe 3.0 desteği geliyor. Temel olarak 2.0’la 3.0 arasında kayda değer çok önemli performans farkı bulunmamakla birlikte PCIe 3.0, özellikle çoklu ekran kartı kullanımında sağladığı yüksek bantgenişliği nedeniyle tercih edilebilir. Bunun haricinde; alt seviyede kalan A78 ve A55 yongasetleri PCIe 2.0 spesifikasyonu yanında, doğal SATA 6Gb/s desteği veriyor.

İnceleme konumuz olan MSI A88XM-E35 ise; MSI’ın, Military Class IV (askeri sınıf bileşenler) sınıfı sağlam ve dayanıklı bileşenleriyle donatılan Micro-ATX formunda bir model. Toplamda 32GB 2133MHz’e kadar bellek desteğine, 3 genişleme yuvasına, 6 adet SATA portuna ve giriş seviyesi hızaşırtma seçeneklerine sahip. Ancak; “nasılsa OC yapabiliyorum” diyerek işlemciyi ve anakartın diğer bileşenlerini zorlamanızı pek tavsiye etmiyoruz. Bunun yanında; Kaveri işlemcinin grafik performansını artırmak ve harici bir ekran kartı ile AMD Dual Graphics kombinasyonu yapmak isterseniz, anakartın üzerindeki PCIe 3.0 destekli ve x16 bantgenişliği sunan PCIex16 yuvası size yardımcı olacaktır. Bu yuvaya harici bir ekran kartı da takabilirsiniz.

Satın alma aşamasında;

Daha önceki APU ve destekleyen anakart incelemelerinde söylediğimiz gibi; APU’lu sistemler, harici ekran kartına ihtiyaç duymadan giriş seviyesi oyun sistemi kurmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Eğer harici ekran kartı kullanmayı düşünürseniz, AMD FX serisine yönelmeniz daha doğru olur. MSI A88XM-E35’i, harici ekran kartına nakit ayırmak istemeyen bütçesi sınırlı olanlar, evin salonunda HTPC sistem kurmak isteyenler ve ofis kullanımları için fiyat/performans bazında rahatlıkla tavsiye ediyoruz.

Ürün, an itibariyle 200 tl civarına satılıyor.

fiyat-perfromans TAVSİYE EDER