Titanfall Neden 48 GB Yer Tutuyor?

In Haber by Özay Şen4 Comments

Titanfall

Son zamanların en çok merak edilen oyunu Titanfall çıktı çıkmasına ama boyutu yüzünden eleştiri yağmurlarına tutuldu.

Titanfall, 11 Mart itibariyle Xbox One ve PC’ye çıktı. Ne yazık ki, oyunun boyutu PC oyuncularını üzdü. Çünkü Xbox One’da sadece 20 GB yer kaplayan oyun, PC oyuncularında 48 GB’lık alana ihtiyaç duyuyor. Peki neden?

Oyunu geliştiren Respawn Entertainment firmasından Richard Baker, PC oyuncularının neden devasa boyuttaki 48 GB’lık yüklemeyi yapmaları gerektiğine açıklık getirdi. Bunun başlıca sebebi ise sıkıştırılmamış ses dosyaları. Oyunu minimum sistemde oynamak için 2.4 GHz’lik Intel Core 2 Duo işlemciye ihtiyacınız var. Basitçe açıklamak gerekirse bu kadar az güçle hem oyunu çalıştırmak hem de ses dosyalarını aktarmak kolay bir iş değil.

Baker, yeni nesil dört çekirdekli makinelerin bile benzer problemlerle karşılaşabileceğini söylüyor. Yani işin özünde Titanfall’ın her PC’de çalışabilmesi için alınmış bir önlem var. Ne kadar gerekli ya da ne kadar gereksiz olduğu, oyuncuların insiyatifine bırakılmış.

Açıkçası Titanfall gibi yeni bir oyunun eski donanımlarda da çalışabilmesi iyi bir özellik. Ama yeterli performansa sahip PC’lerin bu bedeli ödemesi çok acımasız bir seçim olmuş. Resmi açıklamalara göre geliştiriciler, yayınlanacak bir yama sayesinde oyuncuların sahip oldukları bilgisayarların performansına göre indirme seçenekleri sunulacak.

titanfall-gorsel

Xbox One’ın indirme boyutu 16.39 GB, PC sürümündeki boyut ise 21 GB. Ancak yükleme işlemine başladığınızda PC sürümü bu boyutu ikiye katlıyor. 21 GB’lık indirme birçok ülke için sorun teşkil etmeyebilir. Ancak aylık kotaya sahip kullanıcılar ya da internet bağlantısının yetersiz kaldığı bölgedeki kullanıcılar için sıkıcı bir durum ortaya çıkarıyor.

Öte yandan bu durum bize bir gerçeği gösteriyor. Oyun piyasası büyüdükçe, oyunların kapladığı alanlar da büyüyor. Çünkü grafik, ses ve diğer özellikler bir araya getirildiğinde devasa alanlara ihtiyaç duyulabiliyor. Satın alınan oyunları, resmi sunuculardan indirebiliyoruz. Ama boyutlar yükseldikçe, internet bağlantısı da problem oluyor. Dünya çapındaki ortalama internet bağlantı hızı 3.6 Mbps. Yani ortalama bir kullanıcının Titanfall’ın PC sürümünü indirmesi için 13 saate ihtiyacı var.

Peki bu durum oyuncuları yeniden kutulu oyun satın almaya yönlendirebilir mi? Elbette bu da bir seçenek. Böylece internet bağlantısıyla uğraşmadan, diskler üzerinden oyunlarımızı yükleyebileceğiz.