Anasayfa Teknoloji Volvo, Geleceğin Yollarının Manyetik Olacağına İnanıyor

Volvo, Geleceğin Yollarının Manyetik Olacağına İnanıyor

volvo-manyetik-yol

Ünlü araba üreticisi Volvo, gelecekte araçların manyetik yollar üzerinde seyahat edeceğine inanıyor.

Uyduların yörüngede dolaştığı, işlemci boyutlarının inanılmaz boyutlara küçültüldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Etrafımızdaki teknolojik gelişmelere yetişmek artık neredeyse imkansız. Yaşamımızın büyük bir parçası olan A noktasından B noktasına ulaşma konusunda da birçok yenilik, ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak.

Volvo, bu sebeple kara seyahatlerin manyetik yollar üzerinden yapılacağına inanıyor. Firmaya göre yol içerisinde yerleştirilecek mıknatıslar ile araçlar seyahat edebilecek. Özelleştirilmiş sensörler sayesinde de, araçların birbirlerine çarpması engellenecek.

Firma bu teoriyi, İsveç Hällared’de test etmeye başlamış. Bu teknolojideki en büyük sorunlardan biri araç seyahat halindeyken, bilgiyi işleyebilecek ve hızı ayarlayabilecek sensörlerin geliştirilmesi. Mühendislerin açıklamasına göre 144 Km/h ile seyahat halindeyken, saniye başına 400 birimlik okuma gerçekleşiyor. Geleneksel manyetik sensörler ise saniye başına 3 birim okuyabiliyor.

Açıklamalara göre Volvo, Honeywell HMC1053 Manyetodirenç modülleri kullanıyor. 15 adet sensör tek bir devre kartına yerleştirilebiliyor. Bu da okuma hızını 500 birime kadar çıkarabiliyor. Yani yüksek hızda bile iyi bir performans sergilenebilir.

Yeni teknoloji ilk olarak S60 üzerinde denendi. Elde edilen veriler şimdilik umut vaad ediyor. Ancak kullanıcı seviyesine sunulması için oldukça erken. Otonom araçların 2017 yılında yola çıkması bekleniyor. Volvo’nun projesine İsveç Ulaşım Bakanlığı’ndan da destek çıktı.