Anasayfa Haber Titan’ın Hidrokarbon Dolu Denizleri

Titan’ın Hidrokarbon Dolu Denizleri

Titan

Satürn’ün en merak edilen uydularından biri olan Titan’ın gölleri hakkında yeni bilgiler elde edildi.

Astronomların, şimdiye kadar bilinen evren üzerinde yaptığı çalışmalara göre üzerinde sıvı halde su (H2O) bulunan tek gezegen Dünya. Öte yandan suyun, hayatın başlangıcında önemli bir rol oynadığı düşünülüyordu. Son araştırmalar bu düşünceyi sarsacak biçimde gelişiyor. Ama konumuz bu değil.

Satürn’ün uydusu Titan üzerindeki araştırmalar devam ediyor. Güneş Sistemi içerisinde, sıvı materyallerin bulunduğu bir diğer gökcismi Titan. Ama burada su değil, metan, etan gibi ağır hidrokarbonlar bulunuyor. Hem de sıvı halinde. Bu sıvı hidrokarbonlar, devasa göller oluşturuyor. Yani bu göllerin yanında asla kibrit yakmak istemeyebilirsiniz.

Bunun başlıca sebebi Titan’ın yüzey sıcaklığının -180C olması. Düşük sıcaklık sayesinde hidrokarbonlar sıvı durumda kalabiliyor. Titan’ın yüzeyinde hidrokarbonlarla dolu, göller, nehirler ve denizler var. Ancak son zamanlardaki bir araştırma bilim dünyasını şaşırttı.

Titan’ın en büyük denizlerinden biri olan Punga Mare üzerindeki araştırmaya göre deniz içerisinde 9000 kübik km’lik alanı dolduracak, sıvı metan var. Bu da tüm Dünya gezegeninde bulunan sıvı metandan 40 kat daha fazla demek.

NASA, Mars’ı araştırdığı kadar gözlerini Titan’a da çevirmek istiyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri de yukarıda belirttiğimiz devasa metan denizinden kaynaklı. Eğer bunu çıkarıp, işleyebilecek bir sonda geliştirebilirsek, enerji sorunumuzu da çözebiliriz.