Corsair Carbide Air 540 İncelemesi

In İncelemeler by Haluk Sekendiz4 Comments

Sonuç

 

Corsair Carbide Air 540 (1)

Corsair’in, Computex 2013 fuarında görücüye çıkarttığı ve incelemeye kısa bir süre önce gelen Carbide Air 540, Obsidian, Graphite, Carbide ve Vengeance modellerinden farklı ve aykırı özelliklere sahip bir kasa olarak karşımıza çıkıyor.

Air 540 temel olarak; modüler, kişiselleştirilebilen ve son derece ergonomik bir Midi-Tower. 415 x 332 x 458mm ölçüleriyle ilk bakışta “şişman” bir küp tarzını yansıtıyor olsa da, çift bölme tasarımı kasaya yüksek oranda esneklik kazandırmış. Corsair tasarımcıları; sistemlerimizde en fazla ısı üreten işlemci, ekran kartı ve yongaseti-lerini, özellikle diğer kasalarda bulunan ve havalandırmaya olumsuz etki eden bildiğimiz türden 3.5″lik sürücü yuvalarını iptal edip, 5.25″lik sürücü yuvalarını da tamamen bağımsız hale getirerek yani ayrı bölmelere konumlandırarak, soğutma konusunda büyük bir devrime imza atmış görünüyor. Arada sürücü yuvası/kafesi olmayan sistem, toplam 3 adet fanın (2 adet ön, 1 adet arka panel) oluşturduğu güçlü hava akımı sayesinde olabilecek en üst seviyede soğutuluyor.

Çift bölme teknolojisi yanında Corsair’in getirdiği diğer bir yenilik; sağ bölümdeki 4’lü 2.5″lik sürücü kafesi. Güç kaynağı üzerine yerleştirilen kafes, tamamen modüler bir yapıya sahip. İstenildiği zaman kasa dışına alınan bu yapı, ihtiyaca göre 1, 2, 3 ve 4 parçaya ayrılarak kullanılabiliyor. İlave olarak 5.25″ sürücü yuvasının kullanılmaması durumunda 4 adet vidanın çıkartılması ile ile kasadan ayrılabilmesi güzel bir detay.

Soğutma enstrümanları konusunda zengin içeriğe sahip Air 540’da ön ve arka panelde toplam 3 adet 140mm’lik fan yer alıyor. Bu soğutmadan mutlu olmayanlar için tavandaki isteğe bağlı fan yuvalarına 2 x 120 yada 2 x 140mm’lik fan takabilirsiniz. Tercihini su soğutmadan yana kullanmak isteyenler için tavana yada ön panele 240 yada 280mm ölçülerinde radyatör monte etmek imkanlar dahilinde.

Normal şartlar altında yüksekliği 458mm olan bir Midi-Tower’a EATX ölçülerinde bir anakartı yerleştiremezsiniz. Kaldı ki; pek çok Big Tower bile şu an EATX anakartlara destek vermiyor. Ancak Air 540’da, güç kaynağı diğer bölmede olduğu için büyük oranda yer tasarrufu sağlanmış.

Satın alma aşamasında;

Corsair Carbide Air 540, tam anlamıyla modüler ve kişiselleştirilebilen bir Midi Tower. Eğer ergonomi ve soğutma seçenekleri geniş, esnek, aynı zamanda bol miktarda sürücü desteğine sahip ve EAXT standartlarında anakartları destekleyen bir kasa arıyorsanız, Air 540 tam da ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model olacaktır. Ürün şu an 440 tl civarında satılıyor.

Editörün Seçimi TAVSİYE EDER