Google, Gmail’i Daha Güvenli Bir Hale Getiriyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

gmail-logo

Google, son zamanlarda artan NSA gözetlemelerine karşı Gmail servisini daha güvenilir bir alan haline getirecek.

Bugün birçok internet kullanıcısı, iş ya da özel hayatı için Google’ın Gmail servisini kullanıyor. Dökümanlar, dönem ödevleri, zincir mesajlar, sevimli kedi fotoğrafları derken günümüzün çoğunu Gmail’in gelen kutusu içerisinde geçirebiliyoruz. Belki de, özel bir firmada reklam sorumlusu ya da destek hattında çalışıyorsunuz ve gelen e-maillere cevap veriyorsunuz.

Her halükarda, izlenebilme riskiniz var. Şüpheli durumlarda, özellikle olası terörist saldırıları önlemek amacıyla ABD yasaları gereğince Google, e-mail hesaplarını hükümetle paylaşabiliyor. Ama Snowden belgelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ABD yasalarının çiğnendiği ortaya çıktı. Hükümetin arama emri çıkarmadan, insanların e-maillerini kontrol edebildiği sızdırıldı.

Son zamanlardaki artan NSA gözetlemelerine karşı Google firması da hedef gösterilmişti. Teknoloji devi, üzerindeki kötü prestiji silebilmek için servislerini daha güvenilir hale getirmeye çalışıyor. Son yenilik Gmail cephesine gelecek.

Google’ın resmi blogundan yaptığı açıklamaya göre bundan sonra e-mailleri kontrol ederken ya da yollarken HTTPS üzerinden bağlantı gerçekleştirilecek. Yani güvenli bağlantı sağlanacak. Hatırlarsanız, 2010 yılında Google HTTPS özelliğini devre dışı bırakma özelliği tanımıştı. Eğer bilgisayarınızın, yazılımlarla güvenlik altına alındığını düşünüyorsanız, HTTPS bağlantısını kaldırabiliyordunuz.

Yeni açıklamaya göre bundan sonra HTTPS bağlantısı zorunlu olacak. İkinci olarak, gönderilen ve alınan e-mailler, firmanın veri merkezlerinden geçerken kriptolanacak. Yani herhangi biri o gönderiyi okuyana kadar çoktan şifrelenmiş olacak. Yani Google’ın kendisi bile bu gönderileri açamayacak.

Google bunu neden yaptığını tam olarak açıklamadı. Ancak geçtiğimiz yaz yaşanan olaylardan sonra gibi bir ibare kullanılmış. Bu da NSA’yı işaret ediyor.