Anasayfa Makale Yazar Köşeleri Intel’in Haswell ve Broadwell Üzerindeki Planları Ne?

Intel’in Haswell ve Broadwell Üzerindeki Planları Ne?

intel-islemci

Intel, Haswell, 8 çekirdekli işlemciler ve masaüstü Broadwell yongalar hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Intel, bu hafta GDC sırasında bir dizi açıklamalarda bulundu. 2013 yılındaki pazar verilerinden yola çıkarak, geleceğe yönelik çalışmalarının da sinyallerini verdi.

Haswell ve Ivy BridgeE serisi geçtiğimiz yıl pazara sürüldü. Ancak iki yonga seti de işlemci performansını beklenilen düzeyde vermeyi başaramadı. Intel bu yıl, yongaları üzerinde bir dizi güncelleme yapacağını açıkladı.

Öncelikle Haswell’in güncellenmiş hali Haswell-E’nin geleceği belirtildi. 8 çekirdek ve 16 thread işlemci gücüne sahip Haswell-E içerisinde DDR4 hafıza bulunuyor. Ayrıca yeni X99 yonga setini de ilk kez bu cihazda göreceğiz. X79 yonga seti artık biraz eskidi. Özellikle Intel’in Z87’si piyasaya çıktığından beri teknoloji pazarında gözden düşer hale gelmişti. Öte yandan DDR4 hafızanın, işlemci hızının ne kadar olacağı belirtilmedi.

Firmanın geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalara göre masaüstü pazarı için her yıl yeni bir güncelleme geleceği açıklanmıştı. Diğer yandan Broadwell bu projenin bir başka ayağını oluşturdu. Yeni masaüstü yongası Skylake olacak. 14 nm mühendisliği ve yeni bir çekirdek teknolojisi ile üretileceği söyleniyor. Intel’in kafasındaki proje kötü değildi. Ancak gelişen teknoloji bu çalışmayı biraz suya düşürdü diyebiliriz.

intel-iris-pro

Broadwell’in masaüstü bilgisayarlara geleceğini biliyoruz. Geldiği zaman da içerisine Iris Pro grafik işlemcisi yerleştirilecek. Belirtmekte fayda var. Iris Pro bir marka değil. Intel’in Broadwell için geliştirdiği bir mühendislik harikası. Iris Pro, 128 MB’lık L4 ön belleğe sahip. Intel böylece dikkate değer GPU motorlarını da masaüstünde çalıştırmayı başaracak.

Broadwell, Haswell’e göre %20-30 daha hızlı çalışıyor. Ancak bu performans, oyuncuların beklentilerini karşılamayabilir. Intel, işlemci performansını ne kadar yüksek tutarsa tutsun, ön bellek konusunda düzenlemeler yapmalı. O yüzden bu kafada yapılacak ilk işlemciyi ancak 2015 yılında pazarda görebileceğiz.

Yeni Haswell işlemcilerin Z87‘ye düşüp, düşmeyeceği de tam bir muamma. Firma bunun yerine güncellenmiş işlemcilerini, yeni kartlar üzerine oturtabilir. Söylentilere göre yeni Haswell’de de o kadar büyük değişiklikler olmayacak. Sadece 100-200 MHz frekans hızında bir değişiklik yaşanacak. Intel, geleneksel olarak sunduğu termal macun yerine, TIM adı verilen Termal Arayüz Maddesi sunacak. Bu da overclock meraklıları içi sorun oluşturan sıcaklık problemine de çözüm getirecek.

Son olarak Intel, Pentium serisi için yıl dönümü sürprizi yapabilir. Güncellenmiş bir Pentium işlemci görebiliriz.