AMD’den DX 12 İçin Tam Destek!

In Haber by Berker Güngör2 Comments

AMD Logo Siyah

AMD, Oyun Geliştiricileri Konferansında Yeni DirectX 12’e Tam Desteğini İlan Etti.

AMD yaptığı bir açıklamada, Microsoft’un yaklaşık yirmi yıldır PC oyunlarında kullanılan DirectX grafik programlama arabiriminin, yeni ve “konsol benzeri” sürümü olan DirectX 12’yi destekleyeceğini duyurdu. Microsoft sponsorluğunda gerçekleştirilen DirectX: Microsoft Grafik Platformunun Evrimi panelinde söz alan AMD, Yeni Nesil Grafik Çekirdeği (GCN) mimarisine sahip tüm AMD Radeon ekran kartlarında DirectX 12’nin destekleneceğini açıkladı.

AMD, hem geliştiricilerin hem kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek için, arabirimin yeni nesil sürümünün geliştirilmesinde Microsoft’a destek ve işbirliği sağlayacak.

“AMD, geliştirme sürecini sadeleştiren arabirimlerin oyun geliştiricilerine ve oyunculara yarar sağlayacağına inanmaktadır” diyen AMD Grafik İş Birimi Genel Müdürü Matt Skynner, şöyle devam etti: “İnanılmaz performansa kararlılığını Mantle API ile sergileyen AMD, aynı performans kazanımlarını endüstri standardı haline gelmiş DirectX 12 ile de yakalamak için büyük heyecan duymaktadır.”

Arabirimin yükünü hafifleten yeni sadeleşmiş programlama diliyle DirectX 12, oyun geliştiricilerine PC ekran kartlarından daha fazla performans elde etmek için cazip fırsatlar sunacak. DirectX 12, platformun 2008’de çıkan DirectX 11’den sonraki ilk yeni nesil sürümü olma özelliğine de sahip.

“AMD, DirectX’in geliştirilmesinde her zaman önemli bir iş ortağı olmuştur” diyen Microsoft Windows Grafik Geliştirme Müdürü Anuj Gosalia, şöyle söyledi: “Tarihe geçen grafik arabirimimizin yeni sürümü üzerine çalışmaya başladığımız bugünlerde, AMD donanımından en iyi performansın alınması amacıyla AMD ile verimli bir işbirliğine sıcak bakıyoruz.”

AMD Radeon ekran kartlarının DirectX 12 destek takvimi daha sonra açıklanacaktır.