ASUS Xonar D2/PM/A ve Echelon Kullanıcı Deneyimi

In İncelemeler, Öne Çıkanlar, Video İncelemeler by Recep Baltaş1 Comment

ASUS’un oyuncular için geliştirdiği Xonar D2/PM/A ses kartı ve Echelon kulaklığı, Technopat okurları tarafından test edildi.

ASUS Xonar D2

Geçtiğimiz günlerde ofisimizde ağırladığımız okurlarımızla eğlenceli bir test gerçekleştirdik. Xonar D2/PM/A ses kartı ve Echelon kulaklıktan oluşan test sisteminde okurlarımza müzik, film ve oyunları test etmelerini istedik. Echelon kulaklığı önce Xonar D2/PM/A ses kartına takılı olarak test eden okurlarımız, daha sonra bir de onboard ses kartı ile ses kalitesini deneyimlediler.

Test sonrası deneyimlerini sıcağı sıcağına paylaşan okurlarımız, görüşlerini aynı zamanda yazıya da döktüler. İşte Technopat okurlarının Xonar D2/PM/A ses kartı ve Echelon kulaklık hakkında görüşleri:

Okan Tarlığ:

Yıllar boyu onboard Realtek HD Audio ses sistemini kullandım ve bu geçiş bir ‘First Person Shooter’ oyuncusu ve müzik bağımlısı biri olarak gerçekten harika bir deneyimdi. Özellikle de bu geçiş yapılan ses kartı Asus Xonar D2 olunca bu keyif daha da katlanıyor.Ses kartı ile ilk tanışmada kullanıcıyı karşılayan göz alıcı bir tasarımı var ve kutu içeriği de zengin. Gerçekten verdiğiniz paranın hakkını vereceğini daha ilk bakışta kutu içeriği ile size belli edebiliyor.

Technopat ofisinde Asus Echelon kulaklık ile birlikte test ettiğimiz bu ses kartı gerçekten harika bir ses deneyimi sunuyor. Şahsen evde kullandığımda da Asus Echelon’a kıyasla berbat bir kulaklığa sahip olmama rağmen harika ve tatmin edici bir ses deneyimi sunuyor. Kutusu ile birlikte gelen özel yazılımında bulunan oyun, film, müzik ve hi-fi modlarından kullanımınıza göre seçtiğiniz modun hakkını sonuna kadar verebiliyor. Zengin ve doygun bir ses deneyimine Asus D2/PM ile ulaşabilirsiniz.

Onay Kalkan:

XONAR D2 PM/A ses kartı tasarım ve özellik olarak çok hoşuma gitti. Ses giriş ve çıkışlarının aydınlatmalı olması çok güzel bir görüntü oluşturmakla beraber kullanışlılığı oldukça artırıyor. Benim için tek sıkıntısı PCI slotuna sahip olması. Bilgisayara taktım ve en güncel yazılımını kurdum. İlk önce Creative SB Tactic 3D Sigma ile test ettim. Sıradan bir onboard ses kartıyla karşılaştırılamayacak kadar iyi. Kulaklığın kendi USB ses kartı, onboard ses kartından oldukça iyiydi. XONAR ile ondan da çok daha yüksek ve temiz bir ses elde ettim ama kulaklığın kendi ses kartıyla aldığım kadar tok bir bas alamadım. Bunu, USB ses kartının doğrudan bu kulaklığın özelliklerine uygun üretilmesine bağlıyorum.

Evimde Creative SB Tactic 3D Sigma kullanmaktayım. Ofiste incelediğimiz Echelon kulaklık ergonomik olarak çok daha iyi. Sigma, kulaklarımı sınırdan kapatırken Echelon çok daha geniş bir alan sundu. Uzun süre kullanımlarda Echelon açık ara önde fakat bas kalitesinde Sigma’nın gerisinde. Tasarım olarak ikisi de son derece güzel, Sigma’nın eksiği toz ve parmak izi tutması. Sigma’da mikrofon çıkarılabilirken Echelon kulaklıkta kulaklığın içine saklanabiliyor. Kulaklığın içine saklanması güzel düşünülmüş bir detay. Çok daha kolay ve hızlı bir şekilde saklanıp çıkarılabiliyor.

Boğaçhan Ülker:

Kullanıcı dostu arayüzü ile bizlerin kullanımına sunulan Xonar P2/D/M başarılı bir ses kartı. Özellikle verdiği Dolby Surround 7.1 desteği ile izlediğiniz filmler ve dinlediğiniz müzikler çok daha güzel yansıyor kulağınıza.

Kartın size getirdiği özellikler sayesinde oyunlarda çok gerçekçi bir ses deneyimi elde ediyorsunuz. Güzel bir kulaklık ile kendinizi oyun içinde hissediyorsunuz adeta. Xonar D2 size Ultra HD ses kalitesi sunuyor. Ayrıca verdiği MIDI desteği ile büyük hoparlörlerde kullanılabilme olanağı tanıyor.

Tasarım bakımından ASUS çok zarif bir dokunuş yapmış. Siyah arkaplanda PCB üstünde altın rengini görmek mümkün. Kutunun arkasında kartın PCI 2.1 portunu kullandığı yazıyor. Kutu içeriği de gayet zengin olan D2 bize tam takır bir şekilde geliyor. Kartın kurulumu çok kolay. Tek port kaplıyor. (MIDI’yi kullanmazsanız) Devamında normal PCI kartı montajı gibi yapıyorsunuz.

Kullanıcı dostu bir arayüzü olduğunu belirtmem gerek D2’nin. Ses ayarlarını yapabildiğiniz, ekolayzerı özelleştirebildiğiniz ve bunun gibi kendi ses deneyiminize uygun ayarları en kolay şekilde yapmanızı sağlayan bir programı var.