Intel, BASIS Science’ı Satın Aldı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Intel Logo

Intel, dünyanın en gelişmiş sağlık takip cihazı, internet ve mobil servisi Basis bilekliğin yaratıcısı BASIS Science’ı satın aldı.

Intel, sağlık uygulamaları alanında giyilebilir teknoloji üretmekte lider özel bir şirket olan BASIS Science’ı satın aldığını açıkladı. BASIS Science, dünyanın en ileri ve gelişmiş fitness ve sağlık takip cihazı olan Basis adlı bilekliğin yaratıcısı. Bileğe takılan cihaz adımları saymanın ötesinde, kalp ritmini, terleme, vücut ısısını, uyku düzenini takip ederek topladığı verileri internet ve mobil servisten oluşan arayüzler ile değerlendirip kişilerin formda kalmasını, daha iyi uyumasını ve stres kontrolünü sağlıyor.

Ürün yelpazesini ve yeni girişimlerini giyilebilir teknolojiler alanına liderlik etmek üzerine kurgulayan Intel, strateji olarak referans giyilebilir teknoloji ürünleri, yonga üzerinde sistemler (SoC) ve diğer teknoloji platformlarını da giyilebilir teknolojiler geliştirmek için kullanıyor. Intel bu konuda biyometrik ve fitness özelliklerine sahip akıllı kulaklık, mevcut kişisel asistan teknolojileri ile entegre olabilen ve birlikte çalışan akıllı kulaklık ve içine konulan farklı cihazları kablosuz olarak şarj edebilen akıllı kâse gibi girişim ve inovasyonlarını Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) da duyurmuştu.

Satın almanın ardından BASIS Science’ın üretimi olan Basis bileklik, mevcut perakende kanallarında satılmaya devam edecek. Aynı yol haritasını takip edeceği belirtilen BASIS Science ekibi, mevcut Basis bileklik müşterilerine hizmet vermeye devam edecek. Satın almanın finansal koşulları henüz açıklanmadı.

Intel Başkan Yardımcısı ve Yeni Cihazlar Grubu Genel Müdürü Mike Bell, “BASIS Science’ın satın alınması giyilebilir sağlık takip cihazı alanına pazar lideri olarak giriş yapmamızı sağladı. Giyilebilir teknolojilerdeki konumumuzu güçlendirerek üretimimizi insanlara değer ve kullanılabilirlik sunan ürünlere yoğunlaştırıyoruz. Bu satın almayla birlikte ortak kaynaklarımız ve uzmanlığımız sayesinde gelecekte bizi iyi şeylerin beklediğine inancım tam” diye konuştu.

BASIS Science Eski CEO’su ve yeni Intel Yeni Cihazlar Grubu Genel Müdürü Jef Holove de, “Bu satın alma, giyilebilir teknolojiler alanında yeni keşifler yaparken Intel’in kaynakları, uzmanlığı ve küresel ölçekte birlikte çalışma fırsatına erişmemizi sağlayacak. Mevcut ekibimizin aynı şekilde devam edecek olması da, görev edindiğimiz insanların sağlık ve mutluluklarını geliştirme amacımızın sürekliliğini sağlayacak” dedi.