Anasayfa Haber Google’dan DNS Uyarısı!

Google’dan DNS Uyarısı!

google-logo

Google yazılım mühendislerinden DNS zehirlemesi konusuna açıklama geldi.

Google mühendislerinin internet güvenliği konusundaki blog yazılarına ev sahipliği yapan googleonlinesecurity.blogspot.com.tr adresinde çıkan bir makalede, Google yazılım mühendislerinden Steven Carstensen tarafından yapılan açıklama dikkat çekti. Carstensen bu makalesinde, bir süredir Türkiye’deki servis sağlayıcılar tarafından yapıldığı iddia edilen DNS zehirleme ve kaçırma faaliyetlerine dair bir açıklamada bulundu.

Carstensen yaptığı açıklamada, Türkiye’de faaliyet gösteren bazı servis sağlayıcıların gerçekten de iddia edildiği gibi DNS kaçırma işlemi uyguladıklarını doğruladı. Hem Google tarafından yapılan araştırma, hem de güvenilir dış kaynaklardan gelen raporlar, Türkiye kökenli servis sağlayıcıların sahte DNS sunucuları işletmeye başlatarak, Google DNS adreslerini taklit ettiğini doğrular nitelikte.

DNS sunucular gerçekte internetin düzgün işlemesi için gereken kavşak noktalarıdır. Bir devlet dairesinin girişindeki danışma bürosu gibi, size aradığınız yeri bulmakta yardımcı olurlar. Normalde DNS sunucularına gelen trafiği bu şekilde yönlendirmek, takip etmek ve kaçırmak ciddi bir suçtur. Çünkü bunu genellikle organize suç örgütleri kişisel bilgilerinizi elde edip sizi soymak için kullanırlar. Ayrıca istihbarat örgütleri ve terörist grupların da kötü amaçlarla bu hileye başvurdukları biliniyor.