Anasayfa Haber Yeni Evinizi Yazıcıdan Çıkarmak İster misiniz?

Yeni Evinizi Yazıcıdan Çıkarmak İster misiniz?

3d-kanal-evi

Amsterdam’daki bir mimarlık bürosu üç boyutlu yazıcıyla ev üretmeyi deniyor.

Üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları gün geçtikçe daha da artıyor. Artık evlerde kullanılabilecek ve hayli karmaşık yapılar üretebilecek kapasitede yazıcıları piyasada bulabilmek mümkün. Ancak bu teknolojinin kullanım alanları evde küçük figürler üretmekten çok daha fazlasını kapsıyor. Büyük şirketler bu teknolojiyle otomobilden tutun da gemiye kadar pek çok farklı ürünün üretimini yapmanın yollarını arıyorlar. Daha küçük firmalar ise daha günlük ihtiyaca yönelik pratik üretim yöntemleri geliştirmeye çalışıyorlar.

Amsterdam kökenli Dus Architects mimarlık bürosu da kendi alanında üç boyutlu yazıcılardan faydalanmanın yollarını arıyor. Vaktiyle Amsterdam’da yaşanan nüfus artışı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kanalların etrafına inşa edilen kanal evleri, büroya yeni fikirler vermiş. Kanal evleri Amsterdam’ın tarihi dokusunun bir parçası, ancak geçmişte ortaya çıkış sebepleri hızla artan nüfus için kolay ve ucuz üretilebilecek bir ev tasarımı olmasından kaynaklanıyor. Mimarlık bürosu aynı kavramdan yola çıkarak klasik bir kanal evini, modern teknolojiyle üretmenin yolunu aramış ve cevabı üç boyutlu yazıcılarda bulmuş.

Ancak ellerinde ev üretebilecekleri bir yazıcı olmadığından, bunu bir başka firmaya özel siparişler yaptırmaları gerekmiş. Yazıcı üreticisi firma bir taşıma konteyneri alarak, yazıcıyı bunun içine uyacak biçimde üretmiş. Ortaya çıkan yazıcı mimarlık bürosunun bahçesinde duruyor ve halkın da ziyaretine açık biçimde üretim yapıyor. Üretimde tamamen geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor. Yapılan evin 13 odası bulunacak ve duvarları çeşitli yerlerde beton bloklarla takviye edilerek sağlamlık kazandırılacak. Ancak evin büyük kısmı plastik yapıdan oluşacak, gelecekteki modellerin ise tamamen geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesi amaçlanıyor.

Bu plastik evin üretimi, klasik mimari yöntemlere göre çok daha hesaplı ve çevre dostu. Ayrıca yazıcı taşınabilir olduğundan, inşaat için gereken parçaların üretimi doğrudan inşaat sahasında yapılabiliyor ve bu da büyük avantaj sağlıyor. Dus Architects çalışanları bu sayede dünyanın her yerinde hızla inşaat yapılabileceğini, ihtiyaç duyulan ülkelerde insanlara ucuz ve nispeten kaliteli barınma sağlanabileceğini ümit ediyorlar.