Anasayfa Haber HTC One M8’in Benchmark Sonuçları Tepetaklak!

HTC One M8’in Benchmark Sonuçları Tepetaklak!

HTC One M8, Samasung Galaxy S5 ve Sony Xperia Z2 bu iki benchmarkta karşı karşıya geliyor ama sonuçlar birbirinin tam tersi! HTC One M8 daha önce Galaxy S4’te karşılaşılan türden bir benchmark hilesi mi yapıyor? İşte cevaplar…

HTC’nin yeni amiral gemisi HTC One (M8) modelinin ilk AnTuTu sonuçları inanılmaz: M8 38.815 puan alarak Galaxy S5’in 24.898, Xperia Z2’nin 32.768 ve LG G2 Pro’nun 30.068 puanını ezip geçiyor. Fakat AnTuTu’nun benchmark testlerinde hilelere karşı geliştirilen yeni sürümü olan AnTuTu X benchmark sonuçları bunun tam tersi. Galaxy S5 35.357, Xperia Z2 35.508, LG G2 Pro 29.787 ve HTC One M8 27.171 puan alıyor. Bir testte birinci olan telefon nasıl oluyor da yeni testte sonuncu oluyor? İşte soru bu, firmalar benchmark testlerini kandırıyor mu?

htc-one-m8-benchmar

HTC’nin açıklamasına göre hile yok, telefon normalde batarya ömrünü uzatmak için sakin çalışırken güç isteyen uygulamalarda performansını arttıracak şekilde tasarlanmış. Ancak aynı savunma daha önce Galaxy S4 için benchmarklarda hile yaptığı iddia edilen Samsung tarafından yapılmıştı. Kısacası benchmarklarda firmalar telefonun daha hızlı çalışması için önceden ayarlama yapıyor ve kendilerine durum “Hile mi var?” diye sorulduğunda “Hayır hile yapmıyoruz, böyle ayarlamıştık” cevabını veriyor.

Sonuçta ister normal bir durum olsun, ister sonuçlarda hile yapılmış olsun bir benchmark ile diğerinin puanı ve sıralaması tutmuyor. Bu durum da cep telefonlarının performanslarıyla övünen markalarına duyulan açıklamalara olan güveni sarsıyor.