Anasayfa Haber Intel’den Cloudera Firmasına Dev Yatırım

Intel’den Cloudera Firmasına Dev Yatırım

intel-logo

Intel, yazılım uzmanı Cloudera firmasına 740 Milyon Dolar’lık yatırım yapacak.

Intel, açık kaynaklı yazılım programları geliştiren Cloudera firmasına 740 Milyon Dolar’lık bir yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım sonrasında Intel, firmanın %18’lik payına da sahip olacak.

Intel tarafından yapılan resmi açıklamalara göre Cloudera’ya yapılacak yatırım, oldukça büyük çaplı olacak. Hızlı bir şekilde gelişme gösteren Clodera, Hadoop isimli bilgi düzenleme yazılımının da geliştiricisi.

Cloudera’nın karşısında HortonWorks ve Pivotal gibi rakipler var. Bu firmalar da benzer şekilde, iş ve kurumsal alanda kullanılmak üzere açık kaynak koduna sahip, bilgi düzenleme programları geliştiriyor.

İşletmeler büyüdükçe, sisteme giren bilgilerin akışı da hızlanıyor. Ne kadar çok veri girilirse, o kadar çok hızlı işlem yapılması gerekiyor. Bu devasa yığının işlenmesi için yeni yazılımlar gerekiyor. Big Data (Büyük Veri) olarak adlandırılmaya başlanan bu yığının işlenmesi, yazılım pazarının yeni alanlarından biri. Intel de, Cloudera’ya bu konuda destek verecek. Big Data, mobil cihazlar ve internet üzerinden yapılan hareketlerle ortaya çıkıyor.

Anlaşma gereğince, Intel serverlarının işlemlerinin düzenlenmesi için özelleştirilmiş bir Hadoop yazılımı geliştirilecek. Xeon servis işlemcilerinin de pazarda dikkat çekmesiyle birlikte, Intel kendisine ait bir bilgi düzenleme yazılımı geliştirebilir. Cloudera’nın %18’lik payını satın almasının da en büyük nedeni bu olabilir.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.