Anasayfa Haber YouTube Yasağı Kalkamadı!

YouTube Yasağı Kalkamadı!

Youtube

YouTube yasağı dün kalkmıştı ama gün bitmeden yine başladı!

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 27 Mart 2014 tarihinde alınan karar, YouTube internet sitesinin Türk kanunlarına aykırı içerik yayınladığı nedeniyle Türkiye’de erişime kapatılmasını emrediyordu. Ancak Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan itirazın ardından, dün aynı mahkeme tarafından sadece sakıncalı bulunan onbeş içeriğe erişimin engellenmesi, tüm siteye uygulanan erişim engelinin ise kaldırılmasına karar verilmişti.

Ne var ki bu karar da pek uzun ömürlü olmadı. Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı söz konusu içeriklerin henüz kaldırılmadığını, bu yüzden de mahkemenin bir önceki kararının geçerli olması gerektiği yolunda hemen yeni bir itirazda bulundu. Görünüşe bakılırsa mahkeme bu itirazı kabul etmiş bulunuyor. Bu da YouTube sitesi ve içeriğine yeniden tamamen engelleme getirileceği anlamına geliyor.

Konunun detayları hakkında çok bilgi sahibi olmayanlar için şunun altını yeniden çizmek gerektiğini düşünüyoruz; bu mahkeme kararları ve yapılan engellemeler sadece Türkiye için geçerli, en azından teoride. Tüm engelleme girişimleri başarılı olduğu takdirde, YouTube ve üzerindeki içeriği sadece Türkiye halkı göremiyor. Yani bu kararların herhangi bir uluslararası yaptırım gücü ya da küresel toplumun iletişim özgürlüğü üzerinde herhangi bir etkisi yok. Yani bizden başka…

Technopat YouTube Kanalı’na abone olun, en yeni video incelemeleri ve rehberleri kaçırmayın! Tıklayın…

Video Reklam: