Anasayfa Haber Hollanda Hükümeti Microsoft İle Anlaşmaya Çalışıyor

Hollanda Hükümeti Microsoft İle Anlaşmaya Çalışıyor

Windows Xp Logo

Hollanda Hükümeti, lisanslı Windows XP sürümler için çözüm yolları arıyor.

Microsoft’tan lisanslı destek alan birçok hükümet var. Avrupa lisans desteği alan en büyük iki ülkeden birisi Hollanda. Diğeri ise Birleşik Krallık. Bildiğiniz üzere 8 Nisan 2014 tarihi itibariyle, Microsoft’un Windows XP işletim sistemine verdiği destek bitecek. Peki lisans ortakları ne yapacak?

Hollanda hükümetinin elinde 34.000 ila 40.000 adet Windows XP lisansına sahip bilgisayarı var. Microsoft her bilgisayar için 200 Euro’luk lisans destek ücreti alıyor. Yani bu da yaklaşık 6.8 Milyon Euro ila 8 Milyon Euro arasında bir ücrete tekabül ediyor. Windows XP desteğinin çekilmesiyle birlikte, verilen bu kadar para da boşa gitmiş olacak. Bu yüzden hükümetler özel destek almaya devam etmek istiyor.

Microsoft ile yapılan anlaşma gereceğince, Windows XP’nin destek süresinin bitiminden önce yükseltme yapılması gerekiyor. Yani Windows XP yüklü bilgisayarların Windows 7 ya da Windows 8’e yükseltilmesi lazım. Ancak bu konuda henüz bir gelişme olmadı. Öte yandan 5.5 Milyon Euro ödeme yapan Birleşik Krallık hükümeti, önlemlerini çoktan aldı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Microsoft ve Birleşik Krallık arasında yeni bir lisans sözleşmesi yapıldı. Sözleşme gereğince Microsoft, Nisan 2015 tarihine kadar, Birleşik Krallık hükümetine Windows XP desteği vermeye devam edecek.