Dropbox’a Sürpriz Yönetici!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

condi_rice

Bush yönetiminin en sert isimlerinden Condoleezza Rice, Dropbox yönetim kuruluna üye oldu!

Geçtiğimiz hafta büyük bir basın toplantısıyla yeni ürünler ve hizmetler tanıtan Dropbox, esas ilgiyi sonradan yapılan bir açıklamayla yakaladı. Bu açıklamaya göre, Bush döneminde devlet bakanlığı yapmış olan Condoleezza Rice, Dropbox yönetim kuruluna katılmış bulunuyor. Rice’ın Dropbox yönetim kurulu üyesi olması bilişim dünyasında öyle büyük şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı ki, Dropbox CEO’su Drew Houston konu hakkında özel bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Houston yaptığı açıklamada Rice’ın yönetim kurulu üyeliğine kabul edilmesinin, firmanın gizlilik politikalarında herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını üstüne basarak vurguladı. Peki ama neden böyle bir tepki ve bir açıklamaya gerek duyuldu? Rice’ın Bush döneminde kazandığı şöhret hiç iyi sayılmaz. Amerika’nın Irak ve Afganistan işgallerinin hararetli savunucularından olan Rice, Amerikan Ordusu tarafından yapılan sistematik işkenceye de açıkça destek vermekten çekinmemiş bir isim.

Amerika’daki Cumhuriyetçiler arasında bile “şahinden daha şahin” olarak bilinen Rice, Amerikan istihbarat örgütlerinin ABD içindeki ve dışındaki derin faaliyetlerine de katkıda bulunmakla tanınıyor. ABD içinde de hayli nefret edilen bir isim olan Rice’ın, ABD dışındaki ülkelerde ise Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması için ciddi bir kamuoyu desteği bulunuyor.

Peki Dropbox neden bu kadar isim arasında gidip Rice’a bir koltuk verdi? Dış basında bu konuyla ilgili de çok ilginç spekülasyonlar yapılıyor. Dropbox’ın hizmetlerinin büyük kısmını Amazon Web Services üzerine kurduğu biliniyor. Amazon Web Services ise geçtiğimiz yıl 600 milyon dolarlık bir devlet ihalesini, IBM’in rekabetine rağmen almayı başarmıştı. Aldıkları ihale ise CIA adınaydı!