Kanlı Ay Tutulmasını Kaçırmayın!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

mars

Nadir rastlanan kozmik tutulma başladı. 2 yıl boyunca Mars’ı daha yakından göreceğiz.

Son 2.000 yıl içerisinde sadece 3 kere gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması, 14 Nisan itibariyle başladı. Bu haberi daha önce Kıyamet Alametlerine Bir Yenisi Eklendi başlıklı haberimize taşımıştık. Bu sefer Tetrad’ın yani 4 Ay Tutulmasının detaylarına inelim istedik.

Kanlı Ay Tutulmasının ilk aşaması 14 – 15 Nisan tarihi itibariyle başlayacak. Tetrad ya da aTetrad olarak adlandırılan bu gök olayı 2 yıl boyunca devam edecek. Birçok dini inanca göre bu kıyamet habercisi. Ancak 2.000 yıl içerisinde 3 kere yaşanmış olması ve hala burada oturuyor oluşumuz, bu hurafeleri de boşa çıkarıyor. Gelin bu işin kozmik boyutlarına biraz daha yakından bakalım.

Tetrad sırasında Güneş, Dünya, Mars ve Ay aynı hizaya geliyor. Bu tutulma sırasında Ay’ın görüntüsü kırmızı-bakır renk aldığı için Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılıyor. Bu dönemde Mars, Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın oluyor. Bu yüzden gece karanlığında gökyüzündeki en parlak yıldızdan, daha parlak oluyor.

ay-tutulması-tetrad

14 Nisan günü Türkiye saatine göre 5:21’de başlayan olayda Ay, Dünya’nın yarıgölgesi (Dünya tarafından oluşturulan gölge, penumbra) içerisine giriyor. Bu süreç içerisinde tam Ay tutulması gerçekleşiyor. Gün batımı sırasında ise Mars ve Güneş sebebiyle kırmızı-bakır rengini alıyor.

Tam Ay tutulması, Kuzey Amerika kıtası üzerinden izlenebilecek. Avrupa’nın belirli kısımları, Asya ve Avustralya’nın doğu kesimleri de bu tutulmayı izleyebilecek. Yani tutulmayı izlemek için ya çok erken kalkmanız ya da geç saatlere kadar ayakta durmanız gerecek. Tek yapmanız gereken gökyüzüne bakıp kırmızı yıldızı bulmak. İşte o yıldız, bir yıldız değil Mars.

Ne yazık ki, tutulma ülkemizden görülmeyecek. Ancak NASA, Ustream kanalı üzerinden tutulmayı canlı olarak yayınlayacak. Yani gözlemleme şansımız var.

Normal şartlar altında Ay tutulmalarının belirli bir düzeni yoktur. Ancak Tetrad gereğince 3 tane daha tutulma göreceğiz. Bunlar sırasıyla 8 Ekim 2014, 4 Nisan 2015 ve 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşecek. Bu arada yeniden belirtmekte fayda var. Tetrad çok nadir görülen bir kozmik olay. 1600 ile 1900 yılları arasında hiç Tetrad gözlemlenmedi. Ne enteresandır ki, tam ve yarım olmak üzere içinde bulunduğumuz yüzyıl boyunca 8 farklı Tetrad yaşandı. Ancak ilk defa Dünya, Mars, Güneş ve Ay aynı hizaya gelecek.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz: