Windows 8’in Uykudan Kendi Kendine Uyanmasının Önüne Geçin

In Haber by Mehmet Melik Arslan5 Comments

Windows 8 Bilgisayarı kapatma

Windows 8’de veya 8.1’de bazı bilgisayarlar uykudan kendi kendine uyanabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Kapattıktan ya da bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra, bilgisayar kendi kendine açılmaya başlıyorsa bunun önüne geçebilirsiniz. Genellikle fareden kaynaklanan bu durum, başka işaret aygıtlarından da kaynaklanabilir. İsterseniz öncelikle bilgisayarınızın (bu sorunu yaşadıktan sonra yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız) son uyanmasının neden kaynaklandığına bakalım.

Windows logosu + R tuş birleşimi ile Çalıştır ekranını açın ya da sadece Windows logosu tuşu ile Başlangıç ekranını açarak “cmd” yazıp Enter’a basın. Bu işlem, size Komut İstemi ekranını getirecek. Komut İstemi açıldıktan sonra aşağıdaki komutu girin:

powercfg -lastwake

powercfg -lastwake

Bilgisayarı fare kullanarak uyandırdığıma emin olduğum için burada bahsedilen kimliğin fareye ait olduğunu biliyorum.

Çıkan bilgilerden yola çıkarak bilgisayarı bir USB cihazın başlattığını görebiliyoruz. Ben fare kullanarak başlattığım için bu cihazın fare olduğunu biliyorum. Farenizin bilgisayarı uyandırma yetkisini nasıl kaldıracağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

Peki şu anda bilgisayarınızı uykudan hangi cihazlar uyandırabiliyor? Bu sorunun cevabı için Komut İstemi’ni tekrar açın ve aşağıdaki komutu yazıp Enter’a basın:

powercfg -devicequery wake_armed

Bilgisayarı uyandırabilen cihazları sorgulama

Görselde görüldüğü gibi klavye ve fare bilgisayarı uyandırabiliyor.

Bu cihazların bilgisayarı uyandırmasını Aygıt Yöneticisi’nden engelleyebilirsiniz. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Windows logosuna basıp Aygıt Yöneticisi yazıp Enter’a basmanız yeterli.

Aygıt Yöneticisi’ni açtıktan sonra bilgisayarı uyandırmasını istemediğiniz cihazın üzerine gelin, ister çift tıklayın isterseniz de sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın.

Fare aygıtı özellikelr

Karşınıza gelen pencerede en sağda bulunan Güç Yönetimi sekmesine tıklayın ve alt kısımdaki “Bu aygıt bilgisayarı başlatsın” ifadesinin yanında bulunan kutunun işaretini kaldırıp Tamam’a tıklayın.

HID Uyumlu Fare Özellikleri

Bu işlemden sonra fareniz, bilgisayarı uykudan uyandırmayacak. Fareye yanlışlıkla dokunduğunuzda bilgisayarı yeniden uyku moduna almak zorunda kalmayacaksınız.

Uyandırma Zamanlayıcıları & Zamanlanmış Görevler

Örneğin zamanlanmış görevler gibi bazı programlar Windows’u otomatik olarak uyandırabilir. Eğer zamanlanmış bir görev, uyandırma zamanlayıcısı olarak ayarlandıysa bilgisayar sırf o görevi yapmak için uyanacaktır. Bazı uzun süren ve bilgisayarınızı o süre içinde kullanışsız kılan görevler varsa (yedekleme vb.) bu durum kullanışlı olabilir.

Bilgisayarınızda etkin uyandırma zamanlayıcısı var mı yok mu öğrenmek için Komut İstemi’ni bu sefer sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır ibaresine tıklayarak açıyoruz. Çünkü aşağıdaki komut, yönetici izinleri istiyor.

powercfg -waketimers

powercfg -waketimers

Yukarıdaki ekranda bilgisayarımızda herhangi bir uyandırma zamanlayıcısının programlanmadığını görüyoruz. Eğer bu komutu yazdıktan sonra bir program çıkıyorsa onu silebilir ya da Zamanlanmış Görevler kısmından ayarları değiştirebilirsiniz.

Hal böyleyken, bilgisayarınızın hiçbir program tarafından uyandırılmamasını istiyorsanız, uyandırma zamanlayıcılarını tamamen etkisiz hale getirebilirsiniz. Denetim Masası açın, daha sonra Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > (seçili olan planın sağ tarafında bulunan) Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneklerini takip edin.

Güç ayarlarını değiştir

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi Uyku seçeneğini genişletin ve alt kısmındaki Uyandırma zamanlayıcılarına izin ver kısmına tıklayıp, Devre dışı bırak şekilde ayarlayıp Tamam‘a tıklayın.