Anasayfa Haber Microsoft, Nokia’nın İsmini Tarihe Gömebilir

Microsoft, Nokia’nın İsmini Tarihe Gömebilir

microsoft-nokia

Bu hafta itibariyle Nokia’nın satışı tamamlanarak Microsoft’a katılacak. Söylentiler, Nokia’nın isminin değişeceğini gösteriyor.

2013 yılının sonlarına doğru Microsoft’un, Nokia’nın bir kısmını satın aldığı duyurulmuştu. Nokia’ya ait patentler ile birlikte Cihazlar ve Servisler birimleri 7.2 Milyar Dolar karşılığında Microsoft’a geçmişti. Anlaşma gereğince Nokia’nın Microsoft’a geçişi belirli bir süre zarfında gerçekleştirilecekti. İşte o zaman geldi.

25 Nisan tarihi itibariyle Nokia’nın Microsoft’a katılım süreci tamamlanacak. Ortaya çıkan sızıntı bilgilere göre Nokia’nın ismi değiştirilebilir. Microsoft tarafından Nokia’nın tedarikçilerine gönderilen bilgi metni içerisinde Nokia Oyj olarak bilinen mobil departmanın ismi Microsoft Mobile Oy olarak değiştirilecek.

Daha öncesinde Microsoft firmasından Brad SmithAnlaşma, Microsoft firmasının yenilikçi kişiliğine hız vererek, Windows Phone cihazların pazar payını artıracak. Nokia sayesinde, Microsoft servislerini kullananların sayısının Milyarlara ulaşmasını amaçlıyoruz” demişti.

Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella ise firmanın eğlence departmanlarının başka birimlere devredilmesi gerektiğini savunuyordu. Bunun yerine mobil pazara ve bulut tabanlı yazılımlara öncelik verilmesinin daha iyi olacağı öne sürülmüştü. Redmond merkezli teknoloji devi, Nokia’yı kullanarak mobil pazarda dev bir sıçrama yapmak istiyor olabilir.

Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan analizlere göre Windows’ın Birleşik Krallık akıllı telefon pazarındaki payı %10. Öte yandan iOS %32, Android ise %54 paya sahip. Avrupa’nın en önemli pazarındaki payın artırılması için çalışmalar sürüyor. Hatırlarsanız, Microsoft mobil işletim sistemi Windows Phone 8’i güncelleyerek Windows Phone 8.1’i sunmuştu.

Anlaşılan o ki Microsoft, sadece Nokia’nın adını saf dışı bırakarak, firmanın gücünü kendisi için kullanabilir.