GPS Mermisi Ateşlemek Yasal mı?

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

starchase

Yolda sürat yapanları yakalamak için araca GPS mermisi ateşlemenin yasal olup olmadığı tartışılıyor.

Sürat yapan araçları kovalayıp, sivil hayatı tehlikeye atmak yerine alternatif bir çözüm olarak GPS mermisi kullanılmaya başlanmıştı. Bunun bir çözüm olduğu kabul ediliyor. Ancak yasalara uygunluğu tartışma başlattı.

Birkaç yıl önce ABD polisinin kullanması için Starchase adı verilen bir teknoloji geliştirildi. Starchase, bir tür GPS mermisi atıyor. Bunu Batman filmlerinden ya da çizgi romanlarından hatırlayabilirsiniz. Batman, kaçan düşmanının cihazına bir tür GPS verici fırlatıyordu. Daha sonra navigasyon uygulaması aracılığıyla, düşmanın yerini tespit edip baskın yapıyordu.

Starchase de buna benzer bir teknoloji. Polis araçlarının ön tamponuna yerleştirilen bu cihaz, kaçan arabalara GPS mermisi ateşliyor. Kaçağın peşinden onu son sürat takip etmek yerine, bir uygulama ile saklandığı yer keşfediliyor ve kıskıvrak yakalanıyor.

starchase-2

Bu teknolojinin geliştirilmesindeki en büyük amaç, sivil hayatın riske atılmaması ve kamu mallarının zarar görmemesi. Her ne kadar kulaklara bir film senaryosu gibi gelse de suçlu kovalama, sıklıkla karşılaşılan bir durum. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu kovalamacalar sırasında her yıl 14.000 kişi yaralanıyor, 700 kişi ise ölüyor.

Bu teknoloji düzgün kullanıldığı takdirde birçok hayatı kurtarabilir, yüzlerce kazayı engelleyebilir. Ancak özel hayatın içerisine girebilir mi? İşte tartışma noktası da buradan çıkıyor. Bir vatandaşın, her ne kadar suçlu olsa da onun haberi olmadan takip edilmesinin yasalarla ne kadar bağdaştığı tartışılıyor.

2012 yılında ABD Üst Mahkemelerinden biri, polisin gücünü kötüye kullanması sebebiyle cezai yaptırımda bulunmuştu. Kişinin aracına gizlice yerleştirilen GPS cihazı ile 28 günlük bir takip yapılmış; ancak bunun için izin alınmamıştı.

Bu teknolojinin henüz test aşamasında olduğu kabul görüyor. Yasalarla uyuşması için bir dizi düzenlemeden de geçmesi gerek.