Anasayfa Haber Activision’dan Oyun Dünyasının Kaderini Değiştirecek Yatırım

Activision’dan Oyun Dünyasının Kaderini Değiştirecek Yatırım

destiny-logo

Activision, Bungie firması tarafından geliştirilen Destiny isimli oyuna yarım milyar Dolar yatırım yapacak.

Call of Duty serisi ile tanınan Activision, Halo serisinin ilk üç oyununu geliştiren Bungie firmasına yatırım yapacak. Bungie tarafından ortak-dünya konseptiyle tanıtılan Destiny oyununa tam 500 Milyon Dolar yatırım yapılacağı açıklandı.

Açıklama Activision CEO’su Bobby Kotick tarafından yapıldı. AAA sınıfına giren, üst düzey performans sergileyecek açık dünya tabanlı FPS oyunu Destiny çok yakında piyasaya sürülecek. İşin ilgi çekici kısmı ise bir zamanlar rakip olan iki firmanın ortak işe girişmiş olması.

Bungie ilk 3 Halo oyununun yaratıcısı. Activision ise CoD serisi ile FPS dünyasının nabzını tutuyor. Halo serisinin başka bir oyun stüdyosuna devredilmesinin ardından Bungie, Destiny üzerine yoğunlaşmıştı. Activision yapacağı yarım milyar Dolarlık yatırım ile oyunun 10 yıllık yayın hakkını elinde tutacak.

Örnek vermek gerekirse, Rockstar Games’in fenomen oyunu GTA V için 260 Milyon Dolar’lık bir yatırım sağlanmıştı. Oyun piyasaya çıktığı ilk 3 gün içerisinde 1 Milyar Dolar gelir kazandı. Activision’un bu yeni oyuna güveni tam gibi gözüküyor. Kısa sürede yüksek gelir sağlayamasa bile 10 yıllık süreç içerisinde Activision’ın yüzünü güldürecektir.

Bungie, Destiny için MMO ya da Online FPS ismini kullanmaktan kaçınıyor. Yazının başında da belirttiğimiz üzere ortak-dünya tanımında ısrarcı. Oyuncular devasa bir dünya içerisinde, mücadele verecek. İnsanların son şehrini ele geçirmeye çalışan istilacılara karşı 3 farklı sınıf ve 3 farklı ırktan birine bürünerek, oyunun kaderini belirleyecek. Çünkü oyunun gidişatının oyunculara bırakılacağı söyleniyor.

destiny-gorsel

EVE Online bu yapısı ile büyük ilgi uyandıran bir yapım haline gelmişti. Geliştiriciler sadece oyunu üst seviyelere taşırken, oyun içerisindeki etkinlikleri, ekonomiyi gerçek oyuncular belirleyecek. Bungie’nin bu konuda oyunculara sınırsız özgürlük sağlaması gerekiyor.

Activision hali hazırda Call of Duty gibi bir markaya sahip. Serinin devamı Advanced Warfare önümüzdeki kış aylarında piyasaya sürülecek. Ayrıca şirket evliliği yaptığı Blizzard da Warcraft, Starcraft ve Diablo gibi ağır toplara sahip. Activision bu yatırım ile oyun dünyasının dengelerini değiştirebilir.

Oyun 9 Eylül 2014 tarihinde piyasaya sürülecek. Yeni nesil oyun konsolları başta olmak üzere Xbox 360 ve Playstation 3 oyuncuları da Destiny dünyasına adım atabilecek. Önümüzdeki yaz aylarında beta testlerin PlayStation platformları için başlaması bekleniyor.

Video Reklam: