Anasayfa Haber Apple, Medikal Uzmanları İşe Alıyor!

Apple, Medikal Uzmanları İşe Alıyor!

iwatch-apple-akilli-saat

Yapılan son açıklamalara göre Apple firmasının medikal alanda uzman kişileri ekibe katmaya başladığı belirtildi.

Cupertino merkezli Apple’ın, yeni isimleri firmaya kattığı açıklandı. Firma bu sefer mühendis, tasarımcı ya da kod uzmanı gibi kişilerle anlaşmadı. Bunun yerine medikal teknoloji alanında uzman olan kişileri Apple bünyesine aldı. Bunun başlıca sebebinin iWatch olduğuna inanılıyor.

Geçtiğimiz yıl, Apple’ın biotıp konusunda uzman 6 kişiyi işe aldığı ortaya çıkmıştı. 2 hafta önce de medikal alandan isimlerin Apple firmasına geçiş yaptığı ortaya çıktı. Henüz tam sayı bilinmiyor. LinkedIn hesaplarından yola çıkarak, daha önce medikal alanında ve tıp teknolojisinde önemli çalışmalara imza atmış kişilerin Apple’a geçtiğini görüyoruz.

Apple’dan akıllı saat konusunda resmi bir açıklama yok. Ancak firmanın iWatch isminin marka haklarını Japonya üzerinden satın aldığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde de kol bandı veya akıllı saat teknolojisine ait patentlerin de Apple tarafından satın alındığı ya da onaylandığı duyurulmuştu.

iWatch akıllı saatin, piyasadaki benzerleri gibi kalp atışı sensörüne sahip olacağı söyleniyor. Fitness, spor ya da atletizm gibi alanlarla uğraşan kişiler için danışmanlık yapabilecek bir cihaz oluşturulmaya çalışılıyor. Piyasadaki benzer ürünler sadece veri toplayıp, ortaya bir istatistik tablosu çıkartıyor. Yan uygulamalar aracılığıyla bunları sisteme yükleme imkanınız var. Ancak iWatch’in daha çok bir spor koçu gibi çalışacağı ve kişiyi komutlarla yönlendireceği söyleniyor.

iWatch konusu gitgide daha da karmaşık bir hal almaya başladı. Önümüzdeki yaz aylarında düzenlenecek WWDC 2014 etkinliği sırasında, Apple’ın ağzındaki baklayı çıkartacağı düşünülüyor.