Otonom Arabalar Şehir Trafiğine Çıktı!

In Teknoloji by Özay ŞenLeave a Comment

google-araba

Google ve Volvo, otonom araçlarının testleri için şehir içine çıktılar.

Google, uzun bir süredir kendi kendini süren araba teknolojisi üzerine yoğunlaşmış durumda. Bunun için aradığı desteği biraz geç bulmuş olsa da, proje devam ediyor. Teknoloji devi geliştirdiği otonom arabaları ilk defa şehir içine çıkararak, basını gezdirdi.

California, Mountain View’de bulunan Bilgisayar Tarihi Müzesi’nden başlayan yolculuk 30 dakika sürdü. Araçların şoförleri yoktu. Basın mensupları 2 Google çalışanı ile birlikte şehir içerisinde ufak bir tur attılar. Dönüşleri başarıyla gerçekleştiren arabalar, ışıklarda durdu hatta, trafik levhalarına uyarak, yayalara bile yol verdi. Google’ın teknolojisinin oldukça ilerlediğini görüyoruz.

Google’ın kurucu ekibinden Sergey Brin, 2012 yılında yaptığı bir açıklamada otonom arabaların yola çıkması için 2017 yılını kendilerine sınır belirlediklerini söylemişti. Araştırma 2009 yılından beri sürüyor. Ancak uzun yıllar boyunca Google istediği desteği alamadı. Daha sonrasında ise Audi’nin desteğini alarak, projeye ivme kazandırdı. Hali hazırda Volvo, Ford ve Tesla gibi araba üreticilerinin de otonom projelere başladığı biliniyor.

Öte yandan Volvo da kendi testlerini düzenledi. Drive Me adlı projesi ile 2017 yılında 100 şoförsüz aracı, yola çıkarmayı hedefliyorlar. Projenin test aşamaları İsveç, Gothenburg’da başladı. Volvo’nun araçları radar, kamera ve lazer teknolojisinin bir birleşiminden oluşuyor. Çevredeki hareketi algılayan yazılım, aracı buna göre yönlendiriyor. Ayrıca bulut-tabanlı sisteme bağlı olan arabalar, yol güzergahlarındaki değişiklikler, trafik ve navigasyon konusunda da yardım alıyor.

Google’ın bu projedeki tutkusunu gören araba üreticileri, kendi ürünlerini geliştirmek için canla başla uğraşıyorlar.