Anasayfa Haber Yeni Karbon Bataryalar Daha Güvenli

Yeni Karbon Bataryalar Daha Güvenli

karbon-batarya

Yeni geliştirilen Çift-Karbon bataryaların, Li-ion bataryalara göre daha güvenli ve daha uzun ömürlü olduğu belirtiliyor.

Power Japon Plus firması yeni batarya teknolojisini ortaya çıkardı. Ryden Dual-Carbon olarak adlandırılan bataryaların, bir standart haline gelen lithium-ion bataryalardan daha güvenli olduğu söyleniyor. Yeni batarya içerdiği maddeler ile tamamen geri dönüştürülebilir bir yapıya sahip. Yani işlevsiz hale gelen bataryalar elektronik atık olarak adlandırılmıyor.

Çift-Karbon bataryalar içerisinde ağır ya da nadir metaller bulunmuyor. Bilindiği üzere birçok batarya yapısında ağır metallar bulunmakta. Bu başta insan sağlığı olmak üzere çevreye de uzun vadede zarar veriyor. Power Japon Plus tarafından geliştirilen batarya içerisinde karbondan yapılma anot ve katotlar bulunuyor. Bir tür kimyasal tepkime sayesinde çalışıyor.

Geliştiricilerine göre yeni bataryalar 3.000 kere şarj edilebilme özelliğine sahip. Yapılacak daha büyük bataryaların elektrikle çalışan araçlarda da güvenle kullanılabileceği belirtiliyor. Yeni batarya partner desteği alması durumunda Ağustos ayında pazara çıkacak.