Türkiye’ye Teknolojik Ambargo Başlıyor

In Teknoloji by Ali Güngör6 Comments

Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelere teknolojik ambargo geliyor. Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel tarafından yapılan açıklama sebepleri sıralıyor…

turkiye-avrupa-birligiSigmar Gabriel açıklamasında Türkiye’yi “Baskıcı rejimler” arasında sıraladı ve baskının sadece tank ve tüfekle yapılmadığını vurguladı. Özellikle Alman firmaları başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinin gözetleme teknolojilerini Türkiye’ye satışına engeller geliyor. İnternetin gözetlenmesinde kullanılacak teknolojilerin satışına gelecek olan bu yasak ile birlikte Türkiye, Rusya gibi baskıcı rejimler arasında sıralanıyor. Gümrüğe verilen bu talimat daha önce Suriye ve İran için kullanılmıştı.

İnternet gözetleme teknolojilerinin bir baskı aracı olarak kullanıldığını belirten Gabriel “İnternetin özgürlüğünü savunmak isteyenler, internet kullanıcılarını gözetleyen ve en temel insan haklarını çiğneyen rejimlere teknoloji veremez” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de Twitter ve YouTube yasaklarının haricinda 5651 sayılı İnternet Kanunu ile ISP’ler tarafından bütün internet trafiğinin iki yıl boyunca kayıt altında tutulması zorunluğu getirilmişti. İnternet servis sağlayıcıların TİB kararlarını uygulamak zorunda olduğu ülkemizde mahkeme kararı olmaksızın TİB tarafından herhangi bir adrese erişim engellenebiliyor.

Kaynak: WDR ve NDR