Amatör Astronomlar Eski Uyduyu Canlandıracak

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

sonda-nasa

Artık işlev görmeyen eski bir uyduyu yeniden çalıştırmak için NASA’dan ilk defa izin alındı.

NASA, tarihinde ilk kez amatör astronomların eski bir uydu üzerinde çalışması için izin çıkardı. 70’li yıllarda uzaya fırlatılan sonda, güneş hakkında bilgi topluyordu. Önümüzdeki ay, Dünya’ya yaklaşacak 36 yıllık sondanın yeninden canlandırılması planlanıyor.

ISEE-3 Reboot Project takımı adı verilen oluşum Space College, Skycorp ve SpaceRef gibi grupların bir araya gelmesiyle oluşturuldu. Sondanın kurtarılması için 125.000 Dolar’lık bir bütçe toparlanıp, NASA’ya başvuruldu. NASA ilk defa kendisine ait olan bir sonda üzerinde amatör grupların çalışması için izin verdi.

Sonda hali hazırda ölü. Yani gönderilen sinyallere cevap vermiyor. Grup, Dünya’ya yaklaşan sondaya bir dizi sinyal gönderip yeniden çalıştırmak için uğraşacak. Eğer sonda cevap verirse, sondanın yörüngesi Dünya’ya daha fazla yakınlaştırılıp, görev süresi uzatılacak.

Eğer sinyal alınmazsa, sonda Ay’ın yerçekimine girip hızlanarak yeniden Güneş’in etrafında dolaşmaya başlayacak. NASA şimdiden bu grup ile teknik bilgileri paylaştı. ISEE-3 grubunun eski donanım üzerinden yeni bir yazılım geliştirerek sondaya ulaşacağı belirtiliyor.